Rusya tasarıyı veto edecek

Rusya tasarıyı veto edecek
ABD, Suriye'de kimyasal silah kullanan rejime yaptırım uygulanmasını öngören tasarının BM Güvenlik Konseyi'nde oylanması için çalışıyor.

BM Güvenlik Konseyi, kapalı oturumda Suriye'de kimyasal silah kullanımından sorumlu taraflarayaptırım uygulanmasını görüştü. ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada,"Suriye'de kimyasal silah kullanan rejime yaptırım uygulanmasını öngören tasarının BM Güvenlik Konseyi'nde oylanması için çalışıyoruz" dedi.Suriye'de kimyasal silah kullanan tarafların tespiti amacıyla BM ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünce (OPCW) oluşturulan misyonun (JIM) raporunun rejimin kimyasal silah kullandığını ortaya koyduğunu hatırlatan Haley, şöyle devam etti:

"Sonuçlar ortada ve bazıları bundan memnun değil, çok saçma. Rusya, rejime daha ne kadar bebek bakıcılığı yapacak ve bahaneler uyduracak. İnsanlar kimyasal silah saldırıları sonucu boğularak öldü. Bu barbarlıktır. Bu yüzden bu tasarının oylanması gerekiyor."

Greetings on the opening of Tavrida National Youth Educational Forumhttps://t.co/baLhZ8jNsU

— Vladimir Putin (@PutinRF_Eng) 17 Temmuz 2018

Fransa'nın BM Daimi TemsicisiFrancois Delattre de tasarının en kısa sürede oylanacağını söyledi.

Rusya'nın BM Daimi Temsilci YardımcısıVladimir Safronkov ise BM misyonunun kimyasal silahların kullanımına ilişkin araştırmaları devam ederken bu tasarının oylanmasını doğru bulmadıklarını ifade etti.Safronkov, "Rusya tasarıyı veto edecek." dedi.

Bu vetoyla Rusya 2011'den bu yana 7. kez Suriye tasarısını veto etmiş olacak.

Tasarı, Suriyeli 11 askeri komutanınvarlıklarının dondurulmasını, söz konusu kişilere seyahat yasağı uygulamasını,Suriye rejiminehelikopter satışının yasaklanmasını, kimyasal silah geliştiren rejim yetkilileri ve kurumların kara listeye alınmasını öngörüyor.

Misyon, BMGK tarafından incelenmesi istenen kimyasal silah saldırılarını soruşturmuş ve üç olayda Suriye rejiminin, bir olayda ise IŞİD’in kimyasal silah kullandığını tespit etmişti.