Oyuncuları değiştirmek kolay değil

Oyuncuları değiştirmek kolay değil
A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, Bosna-Hersek maçı öncesinde basın mensuplarının sorularını cevapladı.

A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, genç futbolcuların söylediklerini sahaya yansıtma konusunda daha istekli olduklarını söyledi.
 

A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, Bosna-Hersek maçı öncesinde basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Akademi ve genç oyuncularla ilgili konuşmak istemediğini söyleyen Lucescu, "Bir sene önce bu konudaki görüşlerimi paylaşmıştım. Şu anki hedefim aynı oyun felsefesini sahaya yansıtan, bu takımda oynamak isteyen bir ekip yaratmak istiyorum ve bunun için çalışıyorum." dedi.

Bosna-Hersek'in birbirini tanıyan oyunculardan kurulu olduğunu söyleyen tecrübeli teknik adam, "Biz ise bu ekibi Mart ayından beri kurmaya başladık. Genç, birbirini tamamlayan ve birbirini anlayan bir grup kurmaya çalışıyoruz. Ben halen genç oyuncuları takip ediyorum. Aynı ekibi iyileştirmek için uğraşıyorum. Çok yeni insanlar almak istemiyorum çünkü tekrardan aynı felsefeyi aşılamak kolay değil. Ama başka genç oyunculara da bakıyorum." şeklinde konuştu.
"İlk hedefimiz..."

"Bizim ilk hedefimiz oyuna tamamen hükmeden bir sistemi sağlayacak bir oyuncu grubunu kurmak. Sonrasında değişik oyun sistemlerini sahaya yansıtma kısmına bakacağız. Bu çocuklar, Türkiye'nin geleceği olacaklar. Bütün antrenörlerin hedefidir genç oyuncularla hedefe ulaşmak. Çünkü genç oyuncuların hırsı ve azmi başkadır."

"30 yaşındaki oyuncuları değiştirmek kolay değil"

"Her ekibin tecrübeli oyunculara ihtiyacı vardır. Onlar, gençlerle arada bir bağdır. Mehmet Topal, Mahmut gibi oyuncular... Bu oyuncular, gençlerin dinlediği oyuncular."

"Durumu iyi anlamamız lazım. 30-32 yaşındaki oyuncuları değiştirmek kolay değil. Ama gençler farklı. Hem dinlemeye, hem söylediklerimi sahaya yansıtmaya istekli ve arzulular. Bu yüzden bu değişimleri yapmak zorunda kaldık."

"20 değişik kulüpten oyuncumuz var"

"20 değişik kulüpten oyuncumuz var. Her oyuncu farklı ülkelerde, farklı sistemlerde oynuyorlar. Doğal olarak oyun tarzını tamamen mental olarak çalışmak zorundayım. Bu noktada da konsantrasyonla benim istediklerimi yansıtabilmeleri çok önemli."

"Ne yazık ki Emre Akbaba sakatlandı. Oyun ritminin değişiminde bize çok faydası olacaktı. Aynı şekilde Mehmet Topal da operasyon geçirmek zorunda. Benim için önemli bir oyuncuydu. Ama bu durum diğer oyuncuların da kendisini göstermesine yol açacak."