Erdoğan'a cevap verdi

Erdoğan'a cevap verdi
Merkel, Türk bakanların Almanya'daki toplantılarının iptal edilmesini "Nazi dönemi uygulamalarına" benzeten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yanıt verdi.

Parlamentoda konuşan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türk bakanların Almanya'daki referandum etkinliklerinin engellenmesi üzerine çıkan krizle ilgili açıklama yaptı. Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Nazi benzetmesi"ne tepkiliydi. Merkel, bu benzetmeye son verilmesi gerektiğini söyledi. Nazi benzetmelerinin sadece Nazi döneminde yaşananları önemsiz göstereceğini savundu.

"Bir yanda Avrupa ve Türkiye'nin çok sayıda ortak çıkarı var. Diğer yanda ise Avrupa Birliği ile Türkiye ve Almanya ile Türkiye arasında derinleşen görüş ayrılıkları olduğunu hissediyoruz" diyen Merkel, önemli bir partnerleri olan Türkiye'nin Almanya yönetimini Nazilere benzetmesinin üzücü olduğunu söyledi.

Merkel, Almanya'da yaşayan Türklerin Alman toplumunun bir parçası olduğunu da vurgulayarak, "Türkiye'deki iç çatışmaların Almanya'ya yayılmaması için mümkün olan her şeyi yapmak istiyoruz" diye konuştu.

Alman Başbakan, Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiri olan ve geçen ay Türkiye'de tutuklanan Türk-Alman vatandaşı Deniz Yücel'in serbest bırakılması için de çağrı yaparken, Almanya'nın Türkiye'yle ilişkisinin geleceği hakkında şunları söyledi:

"Türkiye ve diğer ülkelerle kurduğumuz ilişkileri demokrasi temeli üzerine inşa etmeliyiz."

"Türkiye'yle ilişkimizi iyileştirmek için, elimizden gelen ve değerlerimize uygun olan her şeyi yapmaya değer."

Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler son dönemde gergin. Türk bakanların Almanya'da katılacakları etkinliklere izin verilmemesiyle iki ülke arasında yaşanan gerginlik, Türkiye ve Almanya Dışişleri Bakanları tarafından Saşı günü ele alınmıştı. Mevlüt Çavuşoğlu ve Sigmar Gabriel Berlin'de bir araya gelmişti. Görüşmenin ardından konuşan Alman Bakan, "Türkiye'nin iç tartışmaları Almanya'ya ihraç edilmemeli" demiş; Çavuşoğlu ise, "İlişkilerimizin kötü olmasının iki ülkeye de faydası yok" ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye kökenli Alman vatandaşı ve Die Welt muhabiri Deniz Yücel'in Türkiye'de tutuklanmasının ardından, Almanya'da Türk bakanların katılacağı bazı etkinlikler iptal edilmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Almanya'nın bu tutumunu, "Nazi dönemi uygulamalarına" benzetmişti.