İspanya'da domates çılgınlığı

İspanya'da domates çılgınlığı
İspanya'nın doğusundaki Valencia kentinin Bunol ilçesinde bu yıl 72'ncisi düzenlenen "La Tomatina" adlı festivale katılan 22 bin kişi, 160 ton domates

Bunol Belediyesi'nin paylaştığı bilgiye göre, ilçe merkezine getirilen 6 kamyondan dökülen 160 ton domatesin kullanıldığı festival için ayrılan sokakları dolduran binlerce kişi 1 saat boyunca domates fırlatarak eğlendi.

Rahat kıyafetler giyen ve gözlerini korumak için deniz gözlükleri kullanan katılımcılara, "domates savaşı alanına cam şişeyle girmeme, üzerindeki tişörtü yırtıp atmama, genel ahlaka aykırı hareket etmeme ve domatesi elinde ezdikten sonra atma" gibi bazı kurallar getirildi.

"Domates savaşı" tamamlandığında sokaklar kırmızı renge boyanırken, ilçeden geçen nehrin suyunun bile kırmızı aktığı dikkati çekti.Festivale, 22 bin kişi katıldı. Etkinlik dolayısıyla 740 güvenlik, sağlık ve sivil koruma görevlisi hazır bulundu.Ülkede, 1945'ten bu yana her ağustos ayının son çarşamba günü gerçekleştirilen "La Tomatina"ya yabancı katılımının son yıllarda önemli ölçüde arttığı açıklandı.Yabancıların, bu yılki katılımcıların yüzde 65'ini oluşturduğu bildirildi. Avrupa dışında ABD, Japonya, Avustralya, Brezilya, Kolombiya, Arjantin ve Kuzey Kore'den de gelenler olduğu bilgisi paylaşıldı.