Bombalı saldırıda 5 BAE diplomatı öldü

Bombalı saldırıda 5 BAE diplomatı öldü
Birleşik Arap Emirlikleri, Afganistan'ın güneyindeki Kandahar vilayetinde düzenlenen bombalı saldırıda 5 diplomat öldü.

BAE resmi haber ajansıWAM'ınhaberine göre, Devlet Başkanı Halife Bin Zayid Al Nahyan’ın diplomatların ölümünü büyük üzüntü ve esefle karşıladığını belirtti. Ülke genelinde bayrakların yarıya indirilmesi yönünde talimat verdiğini açıkladı.

DiplomatlarınKandahar vilayetinin valilik misafirhanesini hedef alan saldırıda yaşamını yitirdiği ifade edilen haberde, bu kişilerin insani, eğitim ve kalkınmayla ilgili projeleri hayata geçirmek içinAfganistan'da bulunduklarını aktarıldı.

Öte yandan Kandahar Vali SözcüsüSamim Khpelvak basına yaptığı açıklamada saldırıda yaralanan Vali Yardımcısı Abdul Ali Şemsi'nin de hayatını kaybettiğini belirtti.

Kandahar'da valilik misafirhanesine salı akşamı düzenlenen bombalı saldırıda 11 kişi ölmüş, Kandahar Valisi Humayun Azizi ve BAE Kabil Büyükelçisi Cuma Muhammad Abdullah Kabi'nin de aralarında bulunduğu 15 kişi yaralanmıştı.

BAE Kabil Büyükelçisi Kabi ve beraberindeki üst düzey heyet, birtakım görüşmeler gerçekleştirmek için Kandahar'da bulunuyordu.

Bombalı saldırı Salı günü Kandahar Valisi Humayun Azizi ile konuk heyetin valilik misafirhanesindeki toplantısı sırasında gerçekleştirilmişti.