Şeçimler için siber saldırı endişesi

Şeçimler için siber saldırı endişesi
Fransa’da hükümet genel seçimlerde, siber saldırı olasılığına karşı yurt dışından elektronik oylama seçeneği iptal etti.

Yurt Dışındaki Fransızlardan Sorumlu Bakan Matthias Fekl yaptığı yazılı açıklamada, yurt dışındaki Fransızların Haziran ayında düzenlenecek genel seçimlerde internet üzerinden oy kullanma seçeneğinin siber saldırı endişesiyle iptal edildiğini belirtti.

Fransız Bakan, "Ulusal Bilişim Güvenliği Ajansı'nın (ANSSI) uzmanlarının tavsiyesi ve elektronik oy verme işlemini etkileyebilecek siber saldırı tehdidinin artması üzerine bu karar alındı" dedi.

Bakan Matthias Fekl, seçimleri etkileme tehlikesi yüzünden elektronik oy verme yönteminden vazgeçilerek risk almama görüşünün benimsendiğini ifade etti.

Elektronik oy verme işlemi ilk defa Fransa dışındaki 12 seçim bölgesinde 2012 yılındaki seçimlerde uygulanmıştı.

Bu genel seçimlerde yurt dışındaki Fransızlar, belirlenen seçim sandıklarında, posta yoluyla ya da vekaletle oy kullanabilecek.

Yurt dışında bir milyon 300 bin civarında Fransız seçmenin olduğu tahmin ediliyor.

Fransa, genel seçimler öncesi Nisan ve Mayıs ayında iki turlu düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine kısa süre kala bazı adayların özellikle Rusya’dan gelen siber saldırılara hedef olduğu düşüncesinde.

Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault geçen ay yaptığı açıklamada, Rusya'dan gelen siber saldırıların kabul edilemez olduğunu belirterek, gerekirse bu ülkeye misilleme yapabilecekleri uyarısında bulunmuştu.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın da Dış İstihbarat Servisi (DGSE) raporları doğrultusunda, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışından gelecek muhtemel bir siber saldırıdan endişe duyduğu ve konunun milli güvenlik kurulu toplantısında ele alınacağı daha önce dile getirilmişti.