Dev robot pilotu taklit ediyor

Dev robot pilotu taklit ediyor
Açıklama

Güney Koreli teknoloji şirketi Hankook Mirae, 4 metre boyunda ve 1,5 ton ağırlığında insansı robotlar geliştiriyor. Şirketin Method-2 isimli yeni robotları, içindeki pilotun hareketlerini taklit edebiliyor.

Bilimkurgu filmlerinde görmeye alıştığımız bir teknolojiyi hayata geçiren şirket, 30 mühendisin üzerinde çalıştığı projenin ilk testini Salı günü gerçekleştirdi.

Çocukluk hayaliydi

Şirketin başkanı Yang Jin-Ho, "Robotumuz iki ayaklı ve pilot taşıyabilme özellikleri bakımından dünyada bir ilk. İnsanların giremediği tehlikeli bölgelere, engel tanımadan girebiliyor" diye konuştu.

Her kolu 130 kilogram ağırlığındaki robot, Yang'ın çocukluk hayali. Şirkete 200 milyon dolar yatırdığını anlatan Yang, sadece filmlerde görülen bu teknoloji üzerinde 2014'ten beri çalıştıklarını söyledi. Daha şimdiden imalat, inşaat ve eğlence sektörlerinden sipariş telefonları aldıklarını anlattı.

Tasarımcı Hollywood'dan

Robotun tasarım ekibinden Vitaly Bulgarov, aynı zamanda Transformers, Robocop ve Terminator gibi Holywood filmlerinin prodüksiyonunda çalıştı. Bulgarov, "Bu robotu yaparken öyle çok şey öğrendik ki, bunları başka alanlarda da kullanabileceğiz" diye konuştu.

Savaşta kullanılabilir mi?

Yang, robotun Kuzey Kore ile süren gerginlik nedeniyle silahsız tutulan bölgede veya ileri bir tarihte savaşta kullanılmasının mümkün olup olmadığı sorusuna, "Robotumuz daha bir yaşında, bebek adımları atıyor. Güç kablosu sürekli bağlı ve adımları da sarsak. Şimdilik yetişkinler gibi yürümesini beklemiyoruz" yanıtını verdi.

Robotun 2017 sonunda satışa hazır olacağını açıklayan şirket, fiyatı da 8,3 milyon dolar olarak belirledi.