ABD'li Orgeneral: Afganistan’da çıkmazdayız

ABD'li Orgeneral: Afganistan’da çıkmazdayız
ABD’nin Afganistan Kuvvetleri Komutanı, ABD Senatosuna, Afganistan'daki durumun 'çıkmazda' olduğunu, eğitim ve destek için birkaç bin askere daha ihtiyacı olduğunu söyledi. ABD’li komutan, İran ve Rusya'nın ülkenin içişlerine müdahale ettiğini öne sürdü.

ABD’nin Afganistan Kuvvetleri Komutanı Orgeneral John Nicholson, ABD Senatosundaki oturumda Afganistan'daki durumun 'çıkmazda' olduğunu, Afgan güvenlik güçlerine eğitim ve destek için birkaç bin askere daha ihtiyacı olduğunu söyledi.

Nicholson, Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde 'Afganistan’daki Durum' başlıklı oturumda senatörlerin sorularını yanıtladı. Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Arizona Senatörü Cumhuriyetçi John McCain’in Afganistan’daki güvenlik durumu ile ilgili genel bir değerlendirme yapmasını istediği Nicholson, "Afganistan’da çıkmazdayız" ifadelerini kullandı.

"Afgan ordusunun kayıpları sürdürülebilir değil"

Afgan güvenlik güçlerinin Taliban ve diğer silahlı örgütlere karşı verdiği kayıpların, orduya yapılan istihdamdan yüksek olduğunun altını çizen Nicholson, Afgan ordusunun kayıplarının sürdürülebilir olmadığını ifade etti.

ABD ve NATO müttefiklerinin ülkede bulundurduğu asker sayısının yeterli olup olmadığına ilişkin bir soruya ise Nicholson, şöyle yanıt verdi:

"Terörle mücadele görevleri için yeterli kaynağım var ancak eğitim, tavsiye ve yardım görevleri için birkaç bin kişilik eksiğimiz var. Bu rakam NATO’nun eğitim ve destek misyonu için söz konusu, dolayısıyla ABD’den veya müttefiklerimizden sağlanabilir."

"Asker sayısının artırılması talebinde bulunacağım"

Orgeneral Nicholson, yeni yönetimden asker sayısının artırılması ve angajman yetkisinde esneklik sağlanması talebinde bulunacağını kaydetti.

Eğitim ve destek güçlerini ülkenin çeşitli bölgelerine dağıttıkları için belirli zamanlarda güvenlik konularında zor durumda kaldıklarını savunan ABD’li komutan, sabah saatlerinde Amerikalı bir özel harekat askerinin Sangin bölgesinde öldürüldüğünü belirtti.

"Bölgede birçok terör grubunun yuvalandığına" dikkati çeken Nicholson, ABD’nin Afganistan’daki kuvvetlerinin Afgan hükümeti ve ordusunun istikrarını sağlamakla meşgul olduğunu, bunun yanında bölgeye ayrıca "küresel terörle mücadele stratejisi" ile yaklaşarak bölgedeki terör gruplarına müdahale edilmesi önerisinde bulundu.

"Afganistan’a Rusya ve İran müdahale ediyor"

ABD’li komutan, Afganistan’ın içişlerindeki karışıklığa ek olarak İran ve Rusya gibi dış güçlerin de ülkenin içişlerine müdahale ettiğini öne sürdü. Nicholson, İran’ın su ve ticaret gibi konularda Afganistan ile ilişki kurduğunu ancak ABD ile NATO’nun, Tahran'ın bu ülkedeki çabalarından rahatsız olduğunu savundu.

Rusya’nın müdahalesine yönelik ise Nicholson, "Moskova’nın ABD ve NATO’nun altını oymak adına Taliban’ın söylemlerini meşrulaştırıcı faaliyetlerde bulunduğunu" iddia etti. Rusya’nın örgüte ekipman veya silah sağladığına dair ellerinde bir kanıt olmadığını belirten Nicholson, şöyle devam etti:

"Rusya’nın müdahalesi bu yıl daha da zor oldu. Öncelikle, açık bir şekilde Taliban’ı meşrulaştırdılar. Ortaya attıkları söylem şu, Taliban DEAŞ ile mücadele ederken, Afgan hükümeti DEAŞ ile mücadele etmiyor ve dolayısıyla bu sayede bu grup (DEAŞ) bölgeye yayılabilir. Bu yanlış bir söylem."

"Taliban terör örgütü ilan edilirse sahadaki ivmemiz değiştir"

ABD, Afganistan’da 2011 yılından beri terörle mücadele ve kuvvet koruma kapsamında Afganistan’da saldırı gerçekleştiriyor ancak Taliban’la direkt bir angajman için ABD’nin Afganistan’daki kuvvetlerinin yetkisi bulunmuyor.

Bir senatörün, "Taliban’ı terör örgütü ilan etmemiz gerekir mi?" sorusuna cevap verirken emir komuta zincirine işaret eden Nicholson, "Taliban terör örgütü ilan edilip angajman kurallarında esneklik sağlandığı takdirde sahadaki ivmenin değişeceğini" ifade etti.