Çin, Apple’a casus mu soktu?

Çin, Apple’a casus mu soktu?
Apple, bir süredir iddia edilen Çin’in casus çiplerinin varlığı konusunda açıklama yaptı. Yapılan açıklamayla Apple casus çipler konusunda bir bulguya rastlanmadığını bildirdi.

Apple’ın kendi bulut sunucularında Çin tarafından uzaktan kontrol edilen çipler olduğu iddia ediliyordu. Bloomberg’in iddiasına göre Amazon ve Apple, Super Micro sisteminin içinde Çin’in casusluk amacıyla kullandığı çipler tespit etmişti. Bu çiplerin 2015 yılında kullanılan sunucu anakartlarında olduğu ifade ediliyordu.

Apple ise bu iddiayı kuvvetli bir şekilde reddederek sadece Bloomberg’e değil, birçok basın kuruluşuna yazılı açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada Bloomberg muhabirlerinin yanıldığını ya da yanlış bilgilendirildiğini, bu iddiaların kesinlikle asılsız olduğunun altı çizildi.

Apple casus çipler iddiasına açıklık getirdi

Apple Supermicro ile ilişkisini 2016 yılında sonlandırmıştı. CNBC’ye yapılan açıklamada geçmişte sadece bir sunucudaki sürücüye virüs bulaştığını, bunun bilinçli bir saldırı olmadığını düşündükleri ifade edildi. Bu “kazayla bulaşma” haberi geçen sene The Information üzerinde yer almıştı.