Savaştan kaçtı milli takıma seçildi

Savaştan kaçtı milli takıma seçildi
Abdulmalek Mardinli, 2010'da ziyaret için geldiği Türkiye'den, tam o sıralarda ülkesi Suriye'de patlak veren iç savaş yüzünden dönemedi.

Abdulmalek Mardinli 17 yaşında. Almanya’da başlayan hayatı, memleketi Suriye’de devam etti. 2010 yılında annesinin doğup büyüdüğü Türkiye’ye yaptıkları ziyaret onun hayatını değiştirdi.

Suriye’de patlak veren iç savaş yüzünden ülkelerine dönemeyen Mardinli ailesi, ikinci vatanları olan Türkiye’ye yerleşti.

Yaşanan tüm bu zorluklar, Türkiye’ye gelen Abdulmalek Mardinli’yi, başarılı bir cimnastikçi olma hayalinden vazgeçiremedi. Daha iyi olabilmek için iki kat fazla çalıştı. Mersin’de Gençlik ve Yaşam Merkezi Spor Kulübü ile tanışan Abdulmalek, annesi sayesinde Türk vatandaşlığına geçti.

İki yıl önce katıldığı Türkiye Şampiyonası’nda elde ettiği üçüncülük, ona milli takımın kapısını açtı. Ay Yıldızlı mayoyla iki uluslararası organizasyonda mücadele etti.

Abdulmalek Mardinli 2020 Olimpiyatları'nda Ay Yıldızlı formanın hayalini kuruyor:

"Hırs yaptım aslında, iyi bir sporcu değildim. Çift antrenman yaptım. Daha iyi bir sporcu oldum. Hedefim Avrupa Şampiyonu olmak ve 2020 Olimpiyat Oyunları'na katılmak."

Abdulmalek, çalışmalarını, kendisi gibi sporcu olan abisi Murad ve eski milli cimnastikçi Manolya Akın denetiminde sürdürüyor.İlk hedef, daha önce kıl payı kaçan Türkiye Şampiyonluğu. Ancak Abdulmalek’in hedeflerine giden yolda, çözülmesi gereken önemli sorunlar var.

Abdulmalek Mardinli'nin antrenörü Manolya Akın, federasyondan yeterli destek görmediklerini söylüyor:

"Bireysel sporlarda Türkiye’nin talihsizliği bizim de talihsizliğimiz. Kendi yağımızda kavrulmaya çalışıyoruz. Olimpiyat hedefleyen bir sporcunun ekibi ve sponsoru olması gerek. Geçtiğimiz sene Türkiye üçüncüsü olan Malik, şartlarımız daha iyi olsaydı birinci olurdu."

Abdulmalek, Mersin’de annesi, babası, iki ağabeyi, ablaları ve yeğenleriyle bir arada. Ailenin reisi Muhammed Mardinli, eski Suriye cimnastik şampiyonu. Suriye’de kendine ait dükkanları varken, şimdi işsiz. En büyük destekçisi eşi Aynur Mardinli.

Türkiye'de sıkıntılı günler geçirdiklerini söyleyen Aynur Mardinli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazarak oğlu için yardım istediğini anlattı:

“Suriye’de durumumuz çok iyiydi, varımızı yoğumuzu orada bıraktık. Zor durumdayız. Abdulmalek’in önemli yerlere gelmesini istiyoruz. Bu çocuğa destek lazım. Bunun için Recep Tayyip Erdoğan’a bile mektup yazdım. Benim TC kimlik numaramı, oğlumunkini de ekledim. Ama maalesef daha cevap gelmedi.”

Mardinli ailesinin geleceği için en küçük oğullarının başarısı büyük önem taşıyor. Onların en büyük hayali Abdulmalek’i olimpiyatlarda görebilmek.