Trump ABD sağlık sistemini çökertecek!

Trump ABD sağlık sistemini çökertecek!
ABD Başkanı Donald Trump resmen devleti sabote ediyor. Trump kendi sağlık reformunu geçiremeyince Obamacare için devletin sigorta şirketlerine ödediği yardımı kesti.

ABD Başkanı Donald Trump, Obamacare adıyla bilinen sağlık sigorta sitemini iptal etmek için aldığı yeni bir kararla, düşük gelirli hastaların sağlık sigortası için sigorta şirketlerine yapılan sübvansiyonu kesti.

Trump’ın dün imzaladığı başkanlık kararnamesiyle attığı bu adım, eski başkan Barack Obama’nın en çok destek gören projesi olan ve 20 milyon Amerikalıya sağlık sigortası sağlayan Obamacare’i zayıflatacak en kesin girişim oldu.

Demokrat Partili Kongre üyelerinin tepki gösterdiği karara karşı, New York ve California eyaletlerinin valileri de dava açacaklarını söylediler.

BAŞARIYA ULAŞAMADI

Trump’ın, 2016 başkanlık seçim kampanyası sırasında verdiği sözü tutarak Obamacare’i iptal etme ve yerine başka bir sistem getirme girişimleri Cumhuriyetçi Parti’nin bütün çabalarına rağmen şimdiye kadar başarıya ulaşamadı.

Trump’ın kararıyla Obamacare’de düşük gelirli sigortalıların tıbbi giderleri için ödedikleri katkı payı karşılığında devletin sigorta şirketlerine ödemeyi taahhüt ettiği destek kesilmiş oluyor. Beyaz Saray dün yaptığı açıklamada, bundan böyle söz konusu destek ödemelerinin yapılmasının yasal olarak mümkün olmadığını duydurdu.

‘SABOTAJ BİR EYLEMDİR’

Trump, küçük şirketlerin birleşerek çalışanları için çok ucuz ancak çok zayıf teminatlı sigorta poliçelerini istedikleri eyaletten alabilmelerini sağlayan bir başka kararnameyi de dün imzaladı. Bu poliçeler Obamacare standartlarıyla uyumlu değil. Demokrat Parti’nin Senato lideri Chuck Schurmer ve Temsilciler Meclisi lideri Nancy Pelosi ortak bir açıklamayla, sübvansiyonların kesilmesini eleştirdiler ve “Bu, Amerika’nın her köşesindeki orta sınıf ve işçi ailelerine yönelik çok kapsamlı ve anlamsız bir sabotaj eylemidir” dediler.

New York eyaleti başsavcısı Eric T. Schneiderman, yazılı bir açıklama yaparak, karara karşı dava açmak için diğer eyalet başsavcılarına öncülük yapabileceğini söyledi.

Schneiderman, “Başkan Trump’ın (Obamacare) yasasını ne pahasına olursa olsun değiştirmek uğruna yürüttüğü tehlikeli ve yanlı kampanyada New York’lu aileleri yine siyasi piyonlar olarak kullanmasına izin vermeyeceğim” dedi.