Aziz Yıldırım’ın beraatine itiraz

Aziz Yıldırım’ın beraatine itiraz
Trabzonspor, futbolda şike davasında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım dahil tüm sanıkların beraat kararına itiraz etti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen cuma görülen duruşmada Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım dahil 36 sanığın “şike ve teşvik” suçlamalarından beraat etmesinin ardından davanın müdahil tarafı Trabzonspor harekete geçti. Trabzonspor Kulübü avukatları mahkemeye itiraz dilekçesi sundu. Beraat kararına itiraz eden avukatlar, ‘itiraz gerekçelerini, mahkemenin beraat gerekçesini açıklamasanının ardından’ sunacaklarını da belirtti. Trabzonspor avukatları, itirazının görüleceği Yargıtay’daki temyiz sürecinin de ‘duruşmalı’ olarak yapılmasını talep etti. Mahkeme önümüzdeki günlerde verdiği beraat kararının gerekçelerini açıklayacak.

Beraat ettiler

Futbolda şike iddialarına ilişkin Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında olduğu 6 sanığın yeniden yargılandığı dava ile haklarındaki hükümler Yargıtay tarafından bozulan 31 sanığın yargılandığı davada, 13. Ağır Ceza Mahkemesi karar vermişti. Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım "örgüt kurmak ve yönetmek", "şike" ve "teşvik" suçlarından beraat etmişti.

Dava 4 yıl önce açıldı

Şike davası ilk olarak kapatılan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme 2012 yılında Aziz Yıldırım'a 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Yargıtay bu cezayı onayladı. Ancak Aziz Yıldırım ve bazı sanıklar ‘özel yetkili mahkemelerin kapatılmasının’ ardından yeniden yargılama başvurusunda bulundu. Yeniden yargılamayı kabul eden mahkeme kararını açıkladı ve sonunda Aziz Yıldırım beraat etti.