Küba Google ile anlaştı

Küba Google ile anlaştı
Küba devlet telekomünikasyon şirketi Etecsa; Gmail ve YouTube gibi servislerine daha hızlı erişim sağlamak için Google ile anlaşma imzaladı.

Google ve Küba devlet telekomünikasyon şirketi Etecsa arasında başkent Havana'da imzalanan anlaşmaya göre, Gmail ve YouTube dahil Google servislerine erişim hızı artırılacak. Google'dan yapılan açıklamada, "Bu anlaşma, Etecsa'nın, yerel düzeyde YouTube videoları gibi en popüler yüksek bant genişliği içeriklerimizden bazılarını, ön belleğe alarak gecikmelerini azaltmak için teknolojimizi kullanmasına izin veriyor" ifadesine yer verildi.

Dünyanın en düşük çevrimiçi bağlantı oranlarından birine sahip Küba'da halkın büyük bölümünün evden internete bağlanmasına izin verilmiyor. Küba'da halkın internet hizmetinden faydalanabilmesi için özel erişim noktalarında saatte yaklaşık iki dolar ödemesi gerekiyor.

ABD Başkanı Barack Obama Küba ziyaretinde, internet erişiminin eğitim ve sağlık hizmetleri gibi ülkenin refahı açısından önemine dikkat çekerek, Google'ın Küba'ya internet sağlayacağını açıklamıştı.

Başkan seçilen Donald Trump ise seçim kampanyası döneminde Obama'nın Küba ile ilişkilerin düzeltilmesine yönelik attığı adımları sert bir şekilde eleştirmişti.