İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ’NDE CUMHURİYET’İN 100’ÜNCÜ YILI İÇİN ÖZEL OTURUM DÜZENLENDİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı vesilesiyle olağanüstü toplandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer gençlere ve çocuklara seslendi, “Kaderinizi tayin etmek için size söyleneni yapmakla veya oy vereceğiniz günleri beklemekle yetinmeyin. Daima hayatın içinde olun. Bırakın sesiniz işitilsin ve renkleriniz görünsün. Gelecek sizin iradenizle şekillensin…Ben, bu görevi sürdürdüğüm sürece, sizlerin önündeki engelleri kaldırmak ve imkanlarınızı artırmak için var gücümle çalışmaya devam edeceğim” diye konuştu.

+5
Video için play'e tıklayın

Haber: SULTAN EYLEM KELEŞ – Kamera: KERİM UĞUR

İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı vesilesiyle olağanüstü toplandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer gençlere ve çocuklara seslendi, “Kaderinizi tayin etmek için size söyleneni yapmakla veya oy vereceğiniz günleri beklemekle yetinmeyin. Daima hayatın içinde olun. Bırakın sesiniz işitilsin ve renkleriniz görünsün. Gelecek sizin iradenizle şekillensin…Ben, bu görevi sürdürdüğüm sürece, sizlerin önündeki engelleri kaldırmak ve imkanlarınızı artırmak için var gücümle çalışmaya devam edeceğim” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, Cumhuriyet’in 100’üncü yılı için bugün özel gündemle toplandı. Meclis toplantısını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yönetti. Türk bayrakları ile donatılan toplantı salonunda meclis üyeleri ile birlikte çocuklar da yer aldı.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan oturumda ilk olarak Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Onuncu Yıl Nutku’nun videosundan kesitler gösterildi. Video gösteriminin ardından kürsüde ilk söz İzmir Çocuk Belediyesi Sözcüsü Yağız Cemal Demir’e verildi. Demir, “11 yaşında, 6’ıncı sınıf öğrencisiyim. Bugün burada Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘en büyük eserim’ dediği Cumhuriyet’in 100’üncü yılını kutlamak için toplandık. Cumhuriyet; bağımsızlık, özgürlük ve eşitlik demektir. Atamızın büyük bir özveri ve sevgiyle, ilmek ilmek dokuduğu bu vatan ve Cumhuriyet nice yüz yıllar görecektir. Cumhuriyet düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller ister. Ben bir Cumhuriyet çocuğu olarak, Cumhuriyet’imizin ikinci yüz yılından beklentiler içerisindeyim” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nin grup başkanvekilleri sırasıyla söz aldı ve şu konuşmaları yaptılar:

MHP Grup Başkanvekili Cüneyt Umutlu:

"Bundan tam 100 yıl önce Türk milletinin bağrından çıkmış Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve çalışma arkadaşları liderliğinde milletimizce çok ağır bedeller ödeyerek sahip olduğumuz Cumhuriyet’imizi dünya döndükçe yaşatacağımıza, bu topraklarda yaşadığımız coşkunun hiç eksilmeden daha da artarak devam edeceğine yürekten inanıyorum. Şunu belirtmeliyim ki; sonsuz bağlılık, vazgeçilmez yemin, hiç bitmeyecek azimle Türkiye Cumhuriyeti’ni muasır medeniyetler seviyesine çıkarma düsturu bir keyfiyet ya da seçenek değildir. Bu, bize kazanılması zorunlu olan bir görevdir. Büyük Türk milletinin birlik, beraberlik ve iman gücünün en büyük zaferi olan Cumhuriyet Bayramımızı bir kez daha kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu toprakları bize vatan kılan tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyorum"

İYİ Parti Grup Başkanvekili Kemal Sevinç:

"Cumhuriyet’imizi kurup bizlere emanet eden büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşlarını saygı ve minnetle anıyorum. Atam ne senden vazgeçeriz ne eserlerinden. Bu topraklarda özgür ve kardeşçe yaşamanın teminatı olan Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılı kutlu olsun. Hepinize saygılarımı sunuyorum"

Adalet ve Kalkınma Partisi Grup Başkanvekili Özgür Hızal:

"Cumhuriyet bundan 100 yıl önce, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından bütün zor koşullara rağmen ilan edildi ve bizlere armağan edildi. Cumhuriyet’in aslında ne demek olduğunu, ben bugün bu salona girdiğimde çok daha net bir şekilde gördüm. Meclis oturumlarında bu tarafta oturan meclis üyesi arkadaşlarımız, bugün bakıyorum bizim sıralarımızda oturuyor ya da bizim sıralarımızda oturan arkadaşlar, bugün burada oturuyor. Cumhuriyet demek aslında tam da bu. Çok uzun konuşmak ve vaktinizi almak istemiyorum, çünkü çok coşkulu kutlamalar olacak. Ama şunu söylemek istiyorum; bu Cumhuriyet bizlere emanet edildi. Sizlere emanet edildi, hepimize emanet edildi. Çocuk, genç, yaşlı, ihtiyar, kadın ayrımı yapılmaksızın Cumhuriyet’imizi ikinci yüz yıllara, üçüncü yüz yıllara çok daha ileriyle taşımak için, hep beraber var gücümüzle mücadele edeceğimize inanıyorum. Bu vesileyle Cumhuriyet’i kuran, kurtuluş mücadelesini veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi ve tüm gazilerimizi saygıyla, hürmetle ve rahmetle anıyorum"

CHP Grup Başkanvekili Murat Aydın:

"Her şeyden önce Cumhuriyet akıl ve bilim, Cumhuriyet eşit yurttaş demek. Cumhuriyet özgür bir toplum, toplumun içinde özgür, eşit ve özgüveni tam kadınların varlığı demek. Cumhuriyet kültür, Cumhuriyet sanat, Cumhuriyet hukuk ve adalet... Cumhuriyet, adalet gücü bağımsız olmayan bir ulusun devlet olarak varlığının kabul edilmediği rejimin adı. Cumhuriyet, zayıf ama haklı olanların en güçlü durumda olmalarını isteyen sistemin adı. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi. Cumhuriyet; özgürlük, demokrasi, laiklik ve tam bağımsızlık. Cumhuriyet bir yaşam biçimi ve en önemlisi Cumhuriyet büyük Atatürk demek. Cumhuriyet ilelebet payidar kalacak ve bizler Cumhuriyet’ten ve temsil ettiği değerlerden asla vazgeçmeyeceğiz. Cumhuriyet’i kuran, ülkemizi kurtaran büyük Atatürk’e, silah arkadaşlarına, yol arkadaşlarına sözümüzdür: Büyük Atatürk, açtığın yolda, gösterdiğin hedefe hiç durmadan yürümeye devam edeceğiz. Yaşasın cumhuriyet, yaşasın cumhuriyet, ilelebet payidar kalsın Cumhuriyet”

Özel oturum Tunç Soyer’in konuşmasıyla sona erdi. Soyer şunları söyledi:

“KURTULUŞ DESTANI YAZAN MİLLETİMİZ, O DESTANI CUMHURİYET’LE MÜHÜRLEDİ”

“Tarih 28 Ekim 1923... Çankaya’da bir sonbahar akşamı... Masanın etrafında milletin vekilleri. Kurtuluş Savaşı’nı veren kahramanlar... Gazi Mustafa Kemal’in zihninde ‘uygun zamanını bekleyen bir düşünce.’ Ulu Önderimiz artık o düşünceyi hayata geçirmenin vaktinin geldiğinden emin. Yıllarca süren hazırlıklar, bağımsızlık için verilen destansı mücadele, her şey birazdan açıklayacağı o düşünce için... Derken bir anlık sessizlik... Masadaki herkes Gazi’ye bakıyor. Mustafa Kemal bu toprakların kaderini değiştiren şu sözleri söylüyor: ‘Efendiler, yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz!’ Ertesi gün... 29 Ekim’de Millet Meclisi’nin duvarları ‘Yaşasın Cumhuriyet’ nidalarıyla çınladı. Tam yüz yıl önce bugün, Cumhuriyet’in tatlı güneşi bu topraklar üzerinde bir daha hiç batmamak üzere doğdu. Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkanlığı için yapılan seçim oylamasına 158 mebus katıldı. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal, 158 oyun tamamını alarak Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı seçildi. Onlarca yıl süren hazin savaşların, yokluğun, imkansızlığın içinde... Kurtuluş Destanı’nı yazan milletimiz, o destanı Cumhuriyetle mühürledi. Bu aziz vatanda, 100 yıldır üzerine bir an dahi gölge düşmeyen barış işte böyle filizlendi. Cumhuriyeti, biz böyle kazandık.

“DEMOKRASİ SADECE SESİ ÇOK ÇIKANLARA DEĞİL, HERKESE AİTTİR”

Size söz! Bizler nefes alıp verdiğimiz sürece Cumhuriyet payidar kalacak. İstiklâl mücadelesinde üç buçuk yıl işgal altında kalmış bir şehrin insanları, biz İzmirliler, Cumhuriyetin değerini ve anlamını çok iyi biliyoruz. Cumhuriyetin kuruluşu sadece bu topraklarda egemenliğin kayıtsız, şartsız milletin elinde olduğunu tüm dünyaya göstermekle kalmadı. İstiklâl mücadelesi sonucunda bağımsızlığını kazanan Türkiye Cumhuriyeti, tüm mazlum milletlere ilham kaynağı oldu. Etkisi kendi coğrafyasının çok ötesine ulaşan bu insanlık eserini 100. yılında anmamak hiçbir koşulda mümkün değildir. Bugün Filistin’de ve dünyanın başka yerlerinde, mazlum milletlerin zor zamanında elini tutan yine Cumhuriyettir. Bu yüzden Cumhuriyetimizin 100. yaşını İzmir’de gururla, onurla hatırlıyoruz, anıyoruz, kutluyoruz. Cumhuriyetimizin kazanımlarını ve değerlerini toplumu ayrıştırıcı şekilde tartışma konusu yapanlara şunu söylüyoruz… İyi ki istiklâl mücadelesinde Anadolu’nun dört bir yanından gelip omuz omuza vatanını savunan on binler var. İyi ki Gaziantep'te, Şanlıurfa'da, Sakarya ovasında, İzmir’de bu vatan için canını feda edenler var. Onlar var ki, dünyanın mazlum halkları için umut var. Onlar var ki, Cumhuriyet var! Yüz yaşındaki Cumhuriyetimiz bizler için üç büyük anlam taşıyor. Cumhuriyet, hakimiyetin kayıtsız şartsız milletimize ait olması demek. Cumhuriyetimiz, kadınların özgürleşmesi, kadın ve erkeğin eşit olması demek. Ve Cumhuriyet, ekonomik bağımsızlığımız demek. Bu büyük eseri yaşatmak için onu sadece bir gün anmakla yetinemeyiz. İzmir’de bu gayretle Cumhuriyetimizi her alanda güçlendirmek için somut adımlar atıyoruz. Hakimiyetin kayıtsız şartsız millete ait olması bizim için yalnızca beş yılda bir sandığa gitmek değil. Milletin koşulsuz hakimiyeti ancak yaşamın her anına sirayet etmiş bir demokrasiyle mümkün olabilir. Yaklaşık beş yıldır İzmir’i bu ilke ve ruhla yönetiyor, İzmirliler’in karar mekanizmalarına doğrudan katılabilmeleri için somut araçlar ve imkanlar yaratıyoruz. Bu imkanlar sadece oy verme hakkına sahip hemşerilerimizi değil, sandıkta söz hakkı olmayan çocukları, gençleri ve doğayı da kapsıyor. Çünkü demokrasi sadece sesi çok çıkanlara değil, herkese aittir. Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir"

“KADERİNİZİ TAYİN ETMEK İÇİN OY VERECEĞİNİZ GÜNÜ BEKLEMEKLE YETİNMEYİN”

Soyer, Meclis’te bulunan gençlere ve çocuklara da şöyle seslendi:

“Çocuk Belediyemizin ve Gençlik Belediyemizin çok değerli üyeleri, Geleceği inşa edecek olan sizlersiniz. Bu şehir daha iyi bir geleceği kurmak için sizlere güveniyor. Kaderinizi tayin etmek için size söyleneni yapmakla veya oy vereceğiniz günleri beklemekle yetinmeyin. Daima hayatın içinde olun. Bırakın sesiniz işitilsin ve renkleriniz görünsün. Gelecek sizin iradenizle şekillensin…Ben, bu görevi sürdürdüğüm sürece, sizlerin önündeki engelleri kaldırmak ve imkanlarınızı artırmak için var gücümle çalışmaya devam edeceğim”

 

29 Eki 2023 - 20:32 İzmir- Yurtgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Odak Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Odak Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Odak Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Odak Haber değil haberi geçen ajanstır.