BEYLİKDÜZÜ BELEDİYE BAŞKANI ÇALIK: "ATATÜRK, TÜRKİYE’NİN ROTASINI BARIŞ OLARAK ÇİZDİ"

Beylikdüzü Belediyesi ekim ayı meclis toplantısının 2. Birleşimi, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda İsrail’in Gazze’ye yönelik yaptığı saldırılar CHP, AK Parti ve MHP tarafından ortak bildiri ile kınanırken Başkan Çalık, “Gazze’de yaşanan insanlık dramı savaşın dehşetini bir kez daha gösterdi. Bu yıl 100. yaşına giren ülkemizi kuranlar, barışın kıymetini savaşta öğrendiler. Bu nedenledir ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'yurtta sulh, cihanda sulh' diyerek Türkiye’nin rotasını barış olarak çizdi” diye konuştu.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Beylikdüzü Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısının 2. Birleşimi, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda İsrail’in Gazze’ye yönelik yaptığı saldırılar CHP, AK Parti ve MHP tarafından ortak bildiri ile kınanırken Başkan Çalık, “Gazze’de yaşanan insanlık dramı savaşın dehşetini bir kez daha gösterdi. Bu yıl 100.yaşına giren ülkemizi kuranlar, barışın kıymetini savaşta öğrendiler. Bu nedenledir ki, Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'yurtta sulh, cihanda sulh' diyerek Türkiye’nin rotasını barış olarak çizdi” diye konuştu.

Beylikdüzü Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısının 2. Birleşimi Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık başkanlığında gerçekleşti. Belediye meclis salonunda yapılan toplantıdaki konuşmasına ekim ayında şehit olan askerleri anarak başlayan Başkan Çalık, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını kınadı ve aynı acıların tekrar yaşanmamasını diledi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından CHP Meclis Üyesi Aytekin Duriç mecliste grubu bulunan partiler adına hazırlanan ortak bildiriyi okudu.

Bildiride, “Beylikdüzü Belediye Meclisinde temsil edilen siyasi partiler olarak insanlığın ortak vicdanını yaralayan bu saldırganlığa karşı bir arada ve kararlı olduğumuzu bildiriyoruz” denildi. Bildiri metninin okunmasının ardından CHP, AK Parti ve MHP grup başkanları konuşma yaparak saldırıyı kınadı.

"GAZZE’DE YAŞANAN İNSANLIK DRAMI SAVAŞIN DEHŞETİNİ BİR KEZ DAHA GÖSTERDİ"

Tarihin en trajik savaşlarından birine şahitlik ettiklerini belirten Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, “Gazze’de yaşanan insanlık dramı savaşın dehşetini bir kez daha gösterdi. Hastane, sivil, çocuk ve kadın ayırmadan insan öldürenler, sadece oradaki çocukların canına değil, insanlığın ortak iyiliğine ve medeniyetimize de kast ettiler. Bu yıl 100.yaşına giren ülkemizi kuranlar, barışın kıymetini savaşta öğrendiler. Savaşın karanlığını Trablusgarp’ta, Balkanlarda, 1. Dünya Savaşı'nda, Çanakkale’de ve tüm cephelerde bizzat yaşadılar. Bu nedenledir ki Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'yurtta sulh, cihanda sulh' diyerek Türkiye’nin rotasını barış olarak çizdi. Bizler 29 Ekim’de hep birlikte Cumhuriyetimizin 100.yılını kutlayacağız. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadelenin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyor, Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyorum” diye konuştu.

"BEYLİKDÜZÜ’NDE EKONOMİK BİR ZAFER OLMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK"

Konuşmasının devamında barışta ısrar edebilmek için güçlü ve bağımsız olmak gerektiğini belirten Başkan Çalık, “Bunun formülünü de yine Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Siyasal, askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazlarsa meydana gelen zaferler devamlı olamaz’ diyerek verdi. Çalışarak milletçe ekonomik zaferlere imza atmalıyız. Devleti, kamu kurumlarını yönetenler için ise ekonomik zaferler, vatandaşın vergisini en iyi şekilde harcamaktır. Yaptığımız harcamalar ile vatandaşımızın ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamak ve kaynaklarımızı düzgün kullanmalıyız. Bu seneki Belediye Bütçemizin de Beylikdüzü için ekonomik bir zafer olması için elimizden geleni yaptık. Ülkemizin güçlenmesi, vatandaşımızın güveninin artması, refahı ve huzuru adil bölüştürmek için titizlikle çalıştık” dedi.

"DEVLETİN BİR KURUŞUNU HEBA ETMEDEN HİZMET ÜRETMEYE GAYRET EDİYORUZ"

Bütçe görüşmelerinin yapıldığı toplantıda, 2024 yılı belediye bütçesi 3 milyar 335 milyon TL olarak belirlendi. Oy çokluğuyla kabul edilen Beylikdüzü Belediyesi 2024 yılı mali bütçesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Mehmet Murat Çalık, “Biz, bütün çalışma arkadaşlarımla birlikte bu devletin bir kuruşunu heba etmeden hizmet üretmeye gayret ediyoruz. Bizim için aslolan şey vatandaşa hizmet ve personelin hak ettiği maaşı anında almasıdır. Benim için önemli olan geçmişten gelen borçların birikmediği bir belediye yönetimidir. Maaşlar, özlük hakları gecikmeden alın teri döken arkadaşlara emeklerinin karşılığı olarak teslim ediliyor” ifadelerini kullandı.

2024 YILI MALİ BÜTÇESİ MECLİSE SUNULDU

2024 yılı mali bütçesi ve performansı ile ilgili değerlendirmede bulunan Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Zeynel Abidin Yener, müdürlük bütçelerini de ayrıntılı şekilde meclisle paylaştı. Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi Gazi Kaya ise “Belediyenin hizmetleri kesintisiz olarak ilerliyorsa burada denk bütçenin ve düzenli ödemelerin büyük bir payı var. Halkçı belediyecilik uygulamalarını hayata geçirmeye çalışıyoruz. CHP’li belediyeler olarak maalesef sosyal devlet olgusunun eksikliği sebebiyle merkezi hükümetin yapması gereken birçok faaliyeti yapmak zorunda kaldık. Keşke her şey tam olsa da bazı müdürlüklerimizle övünmek yerine bunları hiç kurmamış olsaydık” dedi.

 

20 Eki 2023 - 15:32 İstanbul- Yurtgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Odak Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Odak Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Odak Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Odak Haber değil haberi geçen ajanstır.