İZMİT BELEDİYE BAŞKANI HÜRRİYET: "İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNE ÜCRETSİZ YEMEK İÇİN VELİLERİMİZDEN DESTEK İSTİYORUZ"

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Beslenme Saati Projesi ile ilkokul çocuklarına yönelik ücretsiz yemek desteğine devam ettiklerini belirterek, “Daha fazla okula, çocuğa ulaşmak için velilerimizden destek istiyoruz” dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, Beslenme Saati Projesi ile ilkokul çocuklarına yönelik ücretsiz yemek desteğine devam ettiklerini belirterek, “Daha fazla okula, çocuğa ulaşmak için velilerimizden destek istiyoruz” dedi.

Öğrenciler arasında eğitim ve beslenme adaleti sağlanması için Beslenme Saati uygulamasını başlatan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, tüm okullarda ücretsiz yemek hizmeti verebilmek için ailelere çağrıda bulundu. Özellikle okul çağında çocuğu ya da çocukları olan ailelerin, geçim yükü altında daha fazla ezildiğini belirten Başkan Hürriyet, “Anne ve babalar çocuklarına harçlık vermekte, çantalarına beslenme koymakta zorlanıyor. Her çocuğa günde en az bir öğün ücretsiz gıda sağlanması adına kararlıyız. Bu konuda okul müdürleri ve öğrenci velilerinden cesaret ve destek bekliyoruz” dedi.

EKONOMİK ZORLUKLAR YÜK OLUYOR”

Okul müdürleri ve öğrenci velilerine seslenen Başkan Hürriyet, “Eylül ayıyla birlikte yeni bir eğitim öğretim dönemi, yeni bir heyecan başladı. Milyonlarca evladımız okul yolunu tuttu. İzmit’te de binlerce öğrencimiz ders başı yaptı. Akademik yıl da önümüzdeki ay başlayacak. Çocuklarımız, gençlerimiz, öğretmenlerimiz ve akademisyenlerimiz başta olmak üzere, benim gibi milyonlarca veli için de yeni bir maraton başladı. Hepimiz canımız çocuklarımızın başarılı olması için velileri olarak elimizden geleni yapıyor, onların hayatlarını kolaylaştırmak için canımızı dişimize takıyoruz.

ÇÖZÜM ARIYORUZ”

Yıllardır kanayan bir yara olan eğitim sistemimizin sorunları bir yana, ekonomik sıkıntılar da çocuklarımızı daha iyi koşullarda okutmamızı zorlaştırıyor. Maalesef ki birçok anne baba okula gönderdikleri çocuklarına bugün bir simit parası vermekte bile zorlanıyor. Beslenme çantasına ekmek arasına peynir koymak bile kimi aileler için yük. Ben ve çalışma arkadaşlarım anne baba olmanın yanı sıra, İzmit Belediyesinde sizlerin seçerek görev verdiği, sizler için çözüm üretmeye çalışan kardeşleriniz olarak bu durumun farkındayız. Ve halkımızın yaşadığı bu zorluklara karşı da imkanlarımız ölçüsünde çözümler üretmeye çalışıyoruz.

DESTEĞİ BÜYÜTÜYORUZ”

Biliyorsunuz, geçtiğimiz yıl Beslenme Saati Projesini hayata geçirmiş, ilkokul çağındaki çocuklarımıza okullarında ücretsiz, sağlıklı öğün sağlamak için kolları sıvamıştık. Çünkü sağlıklı ve ücretsiz yemek, okullardaki tüm çocuklarımızın hakkı. Zorlu ekonomik koşullarda ailelerin imkansızlıkları nedeniyle günü simitle, ekmek arası peynirle geçirmek zorunda kalan çocuklar, hepimizin çocukları. İşte bunun için Beslenme Saati Projesini bu yıl daha da büyütme kararı aldık. Zaten geçen yıl başladığımız gıda desteğini, bu yıl da okulların açılmasıyla birlikte devam ettiriyoruz.

PROTOKOL YAPMAK İSTİYORUZ”

Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve bağlı okullara ziyaretler yaparak, özellikle gelir düzeyi düşük mahallelerdeki ilkokul çağındaki öğrencilerin tümüne kendi Aşevimizde, sağlıklı koşullar altında, Gıda Mühendislerimizin kontrolü ile üretilen yemeklerimizi götürmek isteğimizi ilettik.Her çocuğa günde en az bir öğün ücretsiz gıda sağlanması adına kararlıyız. Daha fazla çocuğa ulaşmak adına Milli Eğitim Müdürlüğü ile de protokol yapmak istedik. Bu konudaki isteğimizi ilettik. Fakat protokol bir türlü yapılamadı.

MEB YEMEK DESTEĞİNİ KESTİ”

Buna karşın beklemedik ve talep eden okullarda öğrencilere tamamen günlük, taze ve ücretsiz öğün desteği verebiliyoruz. Umuyorum ki gerek Milli Eğitim bünyesinde, gerek okullardaki idarecilerin cesaretiyle daha fazla çocuğumuzu bu imkandan faydalandıracağız. Değerli İzmitliler, Milli Eğitim Bakanlığı(MEB), Şubat 2023’ten itibaren okul öncesi ve yatılı okullarda 1 öğün ücretsiz yemek verme kararını sadece yarı dönem sürdürebildi.

DESTEK İÇİN YIRTINIYORUZ”

Seçim öncesi daha fazla öğrenciye ücretsiz yemek desteği vereceklerini vaat etmelerine rağmen, MEB, yeni eğitim öğretim yılında okul öncesinde 1 öğün ücretsiz yemeği de kesti. Tabii ki binlerce öğrenci ve aile için büyük sıkıntı oldu. Birçok veli çocukları için maalesef şimdi daha kaygılı. İşte biz, bu koşullarda belediyemizin imkanları dahilinde, öncelikle yoksul mahallerde ulaşabildiğimiz kadar ilkokul çağındaki çocuğumuza beslenme desteği vermek için adeta yırtınıyoruz.

KIRTASİYE DESTEĞİ DE SAĞLIYORUZ”

Beslenme konusu kadar, çocuklarımızın kalem, silgi, cetvel, pergel gibi okul araç gereçleri de çok önemli. Birçok aile çocuklarına eğitimleri için gerekli olan bu gereçleri almakta da zorlanıyor. Dar gelirli ailelerin bu üzücü durumuna seyirci kalmaktan daha fazlasını yapmalıyız diye düşündük. Bu amaçla kırtasiye desteği projesini de geçen yıl olduğu gibi bu yıl da sürmeye devam ediyoruz. Maalesef okul çantası olmayan çocuklarımız var. Çocuğuna okul çantası alamayan ailelerimiz var. Ulaşabildiğimiz kadar dar gelirli mahalleye, aileye ulaşarak, onlara okul çantası, kalem, silgi, cetvel gibi eğitim desteklerini de ulaştırmaya çalışıyoruz.

HALKIMIZ FAZLASINI HAK EDİYOR”

Değerli dostlarım, kardeşlerim… Bu destekler aslında övündüğümüz değil, mutsuz hissettiğimiz destekler. Tabii ki zor durumda olan, dar gelirli ailelere, çocuklarımıza destek olabilmek bizleri mutlu ediyor. Ama aslında tüm çocuklarımızın, ailelerinin ekonomik ve sosyal refah içinde bulunduğu, hiçbir desteğe ihtiyaç duymadığı bir dünyada yaşamalarını arzu ediyoruz. Bizim verdiğimiz destek, aslında çocuklarımızın, ailelerin birer vatandaş olarak zaten hak ettiklerini, belediye imkanlarımız nispetinde teslim etmek.

ÇOCUKLARIMIZIN GELECEĞİ İÇİN”

Umuyorum ki el birliğiyle bu ülkeyi bir gün kaliteli eğitimi, güçlü ekonomisi ile refah içinde yaşayan huzurlu bir ülke yapacağız. Sosyal devlet anlayışıyla çocukların derslerine aç girmediği, ailelerin çocukları okulda aç mı diye düşünmediği, her çocuğun eğitimde fırsat eşitliğiyle büyüdüğü günlere ulaşacağız. İşte o güne kadar bir anne, bir veli ve sizlerin verdiği yetkiyle İzmit Belediye Başkanı olarak çocuklarımız için ücretsiz beslenme desteğini de, çocuklarımıza kırtasiye yardımını da, ufuklarını açacak sosyal ve kültürel her türlü projeyi de gerçekleştirmeye, daha da yayarak büyütmeye devam edeceğiz. Saygı ve sevgilerimle, Fatma Kaplan Hürriyet” ifadelerini kullandı.

19 Eki 2023 - 17:57 Kocaeli- Yurtgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Odak Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Odak Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Odak Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Odak Haber değil haberi geçen ajanstır.