TRABZONLU BALIKÇI: "ALICI MEMNUN OLMAK ZORUNDA. ÇÜNKÜ ŞU HAYAT ŞARTLARINDA EN SAĞLIKLI, EN VİTAMİNLİ VE EN UCUZ ALABİLECEK OLDUĞU TEK ŞEY BALIK"

Denizlerde av yasağının bitmesi ve deniz sularının soğumasının ardından balık tezgahlarındaki çeşitlilik artmaya başladı. Trabzonlu balıkçı Mehmet Can Örseloğlu, "Şu anda denizde bir bolluk yaşanıyor. Alıcı ister istemez memnun olmak zorunda. Çünkü şu hayat şartlarında en sağlıklı, en vitaminli ve en ucuz alabilecek olduğu tek şey balık" dedi.

ESRA NUR PERVAN

 

Denizlerde av yasağının bitmesi ve deniz sularının soğumasının ardından balık tezgahlarındaki çeşitlilik artmaya başladı. Trabzonlu balıkçı Mehmet Can Örseloğlu, "Şu anda denizde bir bolluk yaşanıyor. Alıcı ister istemez memnun olmak zorunda. Çünkü şu hayat şartlarında en sağlıklı, en vitaminli ve en ucuz alabilecek olduğu tek şey balık" dedi.

Trabzonlu balıkçılar, balık sezonunu değerlendirdi. Mehmet Örseloğlu, "Sezon açıldığından beri gayet fiyatlarımız uygun, vatandaşlarımız da çok memnun. Piyasaya baktığımızda etten, tavuktan daha ucuz şu ana kadar balığa talep var. Denizin soğumasıyla birlikte balık çeşitleri biraz daha arttı" derken balıkçı Gökmen Aydın ise, "Hamsi 60 lira, istavrit 50 lira, mezgit 75 lira, somon 150 lira, tirsi 75 lira. İnşallah bundan sonra da bol olur da vatandaşta yer" ifadelerini kullandı.

"ŞU ANDA DENİZLERDE BİR BOLLUK YAŞANIYOR"

Mehmet Can Örseloğlu şunları söyledi:

"Şu anda denizde bir bolluk yaşanıyor, alıcı ister istemez memnun olmak zorunda. Neden memnun olmak zorunda; şu an hayat şartlarında en sağlıklı, en vitaminli ve en ucuz alabilecek tek madde balık. Çünkü etin kilosunun 450-500 lira olduğu yerde bir kilo istavritin 50 lira, hamsinin 50 lira, mezgitin 70 lira olduğu yerde gerisini vatandaşın takdirine sunuyoruz. Şu an zaten en çok yoğunluk hamsi ve istavritten yana bunu yanında istavrit oluyor oluyor, barbun oluyor mezgit, tirsi, uskumru, sargan oluyor. Bunun yanında kötekli, çupra, levrek, somon ve alabalık çeşitleri oluyor. Çeşit bolluğunu tezgahlarımızda görebiliyoruz. Deniz sularının biraz daha soğuması ister istemez hamsiye büyük etkendir. Hamsi daha çok bollaşacak, inşallah fiyatlar biraz daha aşağıya gelecek. Hem vatandaş gönül rahatlığıyla balık yemiş olacak hem de biz satıcılar daha güzel bir satış yapmış olacağız. İnşallah hayırlı verimli ve güzel bir sezon geçiririz.”

"SEZON AÇILDIĞINDAN BERİ FİYATLARIMIZ GAYET UYGUN"

Mehmet Örseloğlu ise şunları söyledi:

"Sezon açıldığından beri gayet fiyatlarımız uygun, vatandaşlarımız da çok memnun. Piyasaya baktığımızda etten, tavuktan daha ucuz şu ana kadar balığa talep var. Denizin soğumasıyla birlikte balık çeşitleri biraz daha arttı. Özellikle bu sene palamut olmadığından dolayı hamsi inşallah bol olacak biraz daha havalar soğuduğu zaman buranın yerli Trabzon’un öz hamsisi yakında çıkmaya başlar. Özellikle Trabzon’a baktığımızda her zaman yöresel hamsi, mezgit, istavrit, palamut bunlar daha çok yoğunlukta gidiyor."

"PALAMUT OLMADIĞI İÇİN BU SENE HAMSİ BOL OLUR"

Ahmet Çoğalmış ise bu sene hamsinin bol palamudun az olduğunu belirterek şunları dile getirdi:

"Tabii ki hamsi şu an 50 lira, 60 lira arasında gidiyor mezgit 75 lira, istavrit 50 lira. Karadeniz’de yoğunluk olarak bu tür balıklara talep gösteriliyor. Hamsi, istavrit, mezgite daha bir yoğunluk gösteriliyor. Palamudun bol olduğu dönemde hamsi olmaz, hamsinin bol olduğu dönemde de palamut olmaz ama şöyle bir gerçek var ki bu sene havalar düzgün gitmediği için palamut havyar tutmadığı için palamut ondan olmadı, havyar tutsaydı palamut olurdu bu sene ama olmadığından dolayı tabi hamsi bu sene bol olur."

“İNŞALLAH BOL OLUR DA VATANDAŞTA YER”

Gökmen Aydın ise havaların biraz daha soğumasıyla daha çok balık olacağını belirterek şöyle konuştu:

"Şu anlık hamsi bol, istavrit bol şu an bekliyoruz vatandaşın balık almasını. Şu an yeterince çıkıyor. Hamsi yerli hamsi Ordu’dan geliyor. Çeşit baya var hamsi 60 lira, istavrit 50 lira, mezgit 75 lira, somon 150 lira, tirsi 75 lira taze şimdi inşallah bundan sonra da bol olur da vatandaşta yer. Vatandaş şu an memnun fiyatlardan, fiyatlarımız normal tavuğun kilosu 150 lira, balığın kilosu 50 lira normalden biraz ucuz vatandaş bundan sonra inşallah bol bol balık yer. İlla ki denizin soğuması lazım ki balıklar yüze çıksın şu an balık dipte hamsi dipte, istavrit dipte, mezgit dipte havalar soğuyacak ki balıklar yüze çıksın. 25 metreden aşağı ağ atamıyor kayıkçılar niye atamıyor yasak. Palamut yavaş yavaş çıkmaya başladı inşallah bol olur da vatandaşta yer şu an palamut 125 lira taze palamut. Fiyatlar normal idare eder."

 

18 Eki 2023 - 14:37 Trabzon- Yurtgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Odak Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Odak Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Odak Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Odak Haber değil haberi geçen ajanstır.