MÜZEYYEN ŞEVKİN: “YOKSULLUK SINIRININ 40 BİN, AÇLIK SINIRININ 15 BİN LİRA OLDUĞU BİR DÖNEMDE, EMEKLİYE 5 BİN LİRA VERMEK, ONA ‘ÖL’ DEMEKTİR”

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, “Yoksulluk sınırının 40 bin, açlık sınırının 15 bin lira olduğu bir dönemde, seçimlerden sonra mazotun 18 liradan 41 lirayı bulduğu bu süreçte, emekliye 7 bin 500 lira vermek, adeta ona ‘öl’ demektir. Meclis’te emeklilere verilecek olan 5 bin lira konuşulacak. Bu 5 bin lira da ne yazık ki sadaka niteliğindedir. Hiçbir yaraya merhem olmayacaktır. Orada da ayrımcılık yapılıp çalışan emeklilere verilmeyecek. Dul ve yetimlere de aldıkları yüzde oranında bu rakamlar verilecek” dedi.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, “Yoksulluk sınırının 40 bin, açlık sınırının 15 bin lira olduğu bir dönemde, seçimlerden sonra mazotun 18 liradan 41 lirayı bulduğu bu süreçte, emekliye 7 bin 500 lira vermek adeta ona ‘öl’ demektir. Meclis’te emeklilere verilecek olan 5 bin lira konuşulacak. Bu 5 bin lira da ne yazık ki sadaka niteliğindedir. Hiçbir yaraya merhem olmayacaktır. Orada da ayrımcılık yapılıp çalışan emeklilere verilmeyecek. Dul ve yetimlere de aldıkları yüzde oranında bu rakamlar verilecek” dedi.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Adana’da Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Seyhan İlçe Başkanı Yaşar Tekin, yönetim kurulu ve üyelerle bir araya geldi. Görüşmenin ardından açıklama yapan Şevkin, şunları söyledi:

“YOKSULLUK SINIRININ 40 BİN, AÇLIK SINIRININ 15 BİN LİRA OLDUĞU BİR DÖNEMDE, EMEKLİYE 5 BİN LİRA VERMEK ONA ‘ÖL’ DEMEKTİR”

“Yoksulluk sınırının 40 bin, açlık sınırının 15 bin lira olduğu bir dönemde, seçimlerden sonra mazotun 18 liradan 41 lirayı bulduğu bu süreçte, emekliye 7 bin 500 lira vermek adeta ona ‘öl’ demektir. Meclis’te emeklilere verilecek olan 5 bin lira konuşulacak. Bu 5 bin lira da ne yazık ki sadaka niteliğindedir. Hiçbir yaraya merhem olmayacaktır. Orada da ayrımcılık yapılıp çalışan emeklilere verilmeyecek. Dul ve yetimlere de aldıkları yüzde oranında bu rakamlar verilecek.”

ALİ VURANAY: “EĞER HÜKÜMETİN VERECEK GÜCÜ YOKSA BİZ DE İSTEMİYORUZ. AMA EĞER VERİYORSA LÜTFEN HERKESE EŞİT VERSİN”

TÜED Adana Şube Başkanı Ali Vuranay, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Gerçekten emeklimizin sıkıntısı çok. Günümüzde 7 bin 500 lira bir emekli maaşı alınırken ev kiraları 10 bin lira. Bu insanlar, bu şekilde nasıl yesin, nasıl geçinsin? Bunun yanında, taban aylıkları yükseltiliyor, diğer kişilere herhangi bir zam verilmiyor. Burada büyük bir dengesizlik var. 5 bin lira kesinlikle değil. Biz bunun için çok söyledik. Özellikle dedik ki ‘Memurumuza verilen 8 bin 70 lira bizlere de verilsin. Eğer hükümetin verecek gücü yok ise kimseye verilmiyorsa, biz de bu ülkeye hizmet etmiş insanlarız, biz de istemiyoruz. Ama eğer veriyorsa düzenli bir şekilde, herkese versin. Birine 5, birine 8 bin lira, birine farklı veriyorsanız... Lütfen herkese eşit verin.”

BERRİN ÜNLÜ: “MANEVİ OLARAK DA ÇOK BÜYÜK YIKIM OLUYOR”

Emekli vatandaş Berrin Ünlü, “Bizler geleneksel aile yapısıyla yetişmiş insanlarız. Emeklilerimiz de etik, ahlak denilen değerlerle yetişmiş, bu seviyeye gelmiş insanlar. Yani bir parayla insanların gururu bu kadar çok halının altına süpürülürse bizim için çok daha acıklı bir şey. Maddiyi bırakın manevi olarak da çok büyük yıkım oluyor” şeklinde konuştu.

CELAL HAKTANIR: “6 MİLYON İNSANA, ‘MEZARA GİDİN, KENDİNİZ ATIN’ DİYORLAR”

Bir diğer emekli Celal Haktanır ise “Emekli zulüm içerisinde zulüm yaşıyor. Çoluğuna, çocuğuna, torununa bir çikolata götüremiyorsa, evine bir ekmek götüremiyorsa bu devletin ayıbıdır. Demek ki Türkiye’de devlet diye bir şey yok. 16 buçuk milyon emekli var. Bırak sandıklara gitmelerini gelmelerini, bunların ayakta durabilmeleri için çoluğuna çocuğuna bakmak zorundalar. Eğer bakamıyorlarsa zaten yapacak bir şey yok. 6 milyon, 7 bin 500 liranın altında maaş alan insanlarımız var. Bunlara otomatikman ‘mezara gidin, kendinizi atın’ diyorlar. Çukur bulursanız girin diyorlar” ifadelerini kullandı.

ŞEVKİN: “EMEKLİLER ÖLÜMLE PENÇELEŞİYORLAR”

CHP’li Şevkin, daha sonra TÜED Adana Şube Başkanı Ali Vuranay ve üye emeklilerle görüştü. Şevkin, şu açıklamayı yaptı:

“Şu anda 66 bin üyesi olan Emekliler Derneği Başkanlığındayız. Gerçekten emeklilerin onuruyla oynanan, 5 bin liraya sıkıştırılmaya çalışılan bir sürece giriyoruz. Salı günü bu konuşulacak Meclis’te. 7 bin 500 lira açlık sınırı altında ücretlerin konuşulduğu Türkiye’de, ne yazık ki emekliler ölümle pençeleşiyorlar.”

ALİ VURANAY: “ÇALIŞAN DA EMEKLİ DEĞİL Mİ? ÇALIŞAN DA YILLARCA PRİM ÖDEMEMİŞ Mİ? ÇALIŞAN DA AİLE GEÇİNDİRMİYOR MU?”

TÜED Adana Şube Başkanı Ali Vuranay, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Emeklilerimiz ve özellikle dul ve yetimlerimiz daha kötü durumda. 1800 liradan 5 bin liraya kadar maaş alan dul ve yetimlerimiz var. Emeklilerimiz de 7 bin 500 lira kök maaşa mahkum edildi. 7 bin 500 liraya sıkıştırıldık kaldık. Bu 7 bin 500 liranın dışında hasbelkader biz de enflasyonu bekliyoruz. İlk 2 ay enflasyonu yüksek çıkardılar, ondan sonra düşürmeye başladılar. Ocak ayında yapılacak olan enflasyon zammının üzerine üç-beş kuruş verecek Sayın Cumhurbaşkanımız. Diyecek ki ‘Benden de size bu refah payı.’ Bununla beraber Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı dolayısıyla yapmış oldukları bir çalışma; 5 bin lira. Emekliye sadaka verir gibi bir para. Çalışana verilmiyor. İş sahibi olan bir şahsa verilmiyor. Dul ve yetimler de aylıklarının yüzdesi kadar alacaklar. Dul ve yetimlerimize de 2 bin lira, 1000 lira, 1500 lira verilecek. Buna benzer çalışmalar. Burada çalışmayan emeklimize 5 bin lirayı reva gören hükümetimiz, çalışana niye vermesin? Çalışan da emekli değil mi? Çalışan da yıllarca prim ödememiş mi? Çalışan da aile geçindirmiyor mu? Ben 7 buçuk liraya ekmek alırken onlar acaba 5 liraya mı alıyorlar? Ben dolmuşa binerken 20 lira öderken onlar 10 lira mı ödüyorlar acaba çalıştıkları için? Bu anlamda çalışan emeklilerimize, dükkan sahibi olan emeklilerimize de bu sadakanın verilmesini talep ediyoruz. Gerçekten sadaka gibi bir para. 100 yılda bir defa gelmiş bir şey. Emeklimize 5 bin lira layık görülmüş. Hiç de ihtiyacımızı karşılamayacak.”

17 Eki 2023 - 11:46 Adana- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Odak Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Odak Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Odak Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Odak Haber değil haberi geçen ajanstır.