YOZGAT 112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ MÜDÜRÜ ESİM: "GELEN ÇAĞRILARIN YARISI ASILSIZ ÇIKIYOR. DÜĞÜNLERE DAVET, PASTA TARİFİ VE EVLENDİRME TALEPLERİ GELİYOR"

Yozgat Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Harun Esim, merkeze gelen çağrıların yarısının asılsız olduğunu belirterek, “Bunlar da bizim personelimize çalışmalarında sıkıntılar yaşatmakta. Ayrıca acil durumda olan vatandaşlarımıza ulaşmakta zorluklar yaşatmaktadır.  Mevsimsel olarak yazın düğünlere davet veya evdeki birisinin arayıp yemek tarifi ya da pasta tarifi ya da çeşitli tarifler istemesi ya da evlendirme talepleri gibi çeşitli talepler geliyor” dedi. Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan da "112’mizi gereksiz yere meşgul eden veyahut da farklı bu sebeplerle arayıp zaman alan insanlarımız oluyor" uyarısında bulundu.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Harun Esim, merkeze gelen çağrıların yarısının asılsız olduğunu belirterek, “Bunlar da bizim personelimize çalışmalarında sıkıntılar yaşatmakta. Ayrıca acil durumda olan vatandaşlarımıza ulaşmakta zorluklar yaşatmaktadır.  Mevsimsel olarak yazın düğünlere davet veya evdeki birisinin arayıp yemek tarifi ya da pasta tarifi ya da çeşitli tarifler istemesi ya da evlendirme talepleri gibi çeşitli talepler geliyor” dedi. Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan da "112’mizi gereksiz yere meşgul eden veyahut da farklı bu sebeplerle arayıp zaman alan insanlarımız oluyor" uyarısında bulundu.

Yozgat 112 Acil Çağrı Merkezi çalışanları, asılsız çağrılar nedeniyle hem acil yardım ihtiyacında olan vatandaşların hem de kendilerinin sıkıntı yaşadığını ifade etti. Merkez çalışanlarından Nur Çınar, şunları söyledi:

"SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZI İSTİYORLAR"

"Pasta tarifi soranlar, yaz dönemlerinde düğünümüz var, düğünümüze gelin, davet ediyoruz şeklinde aldığımız vakalar... Nöbeti eczane soranlar oluyor. Hastaneye randevusu almak için arayanlar oluyor. Tabi biz gerekli yönlendirmeleri yapıp yardımcı olmaya çalışıyoruz vatandaşlarımıza. Instagram, twitter hesabı gibi sosyal medya hesaplarımızı istiyorlar.  O sırada alabileceğimiz vakalar diğer ekip arkadaşlarım da eğer herhangi bir vakadaysa çağrıdaysa meşgule düşüyor, ulaşamıyorlar. Gerçek vakalara bu şekilde ulaşamıyoruz ya da geç yönlendirme sağlıyoruz. Ekiplerimiz geç ulaşıyor, olay yerine."

"YAZIN BOL MİKTARDA DÜĞÜNE DAVET EDİLİYORUZ"

Rıfat Tekin isimli çalışan ise şunları söyledi:

"Yazın bol miktarda düğüne davet ediliyoruz. Yaş pasta tarifi istiyorlar. Bir de genelde vatandaşlarımız olmadığı halde 'yolda kaldık, bizi kurtarabilir misiniz' diye ihbarlarda bulunuyorlar, asılsız olarak. Bunlar biraz zamanımızı alıyor ama vatandaşlarımıza yine en kısa sürede ulaşmaya çalışıyoruz. Kış geldiği zaman genelde yolda kalan vatandaşlarımızla uğraşıyoruz. Yazın da düğünlerimiz oluyor çokça. Vatandaşlarımızın genel bir alışkanlığı var, telefonlarıyla oynarken 112 acil çağrıyı arıyorlar genelde. Çocuğun eline verip çocukla oynatıyorlar telefonları bu da bizi bayağı meşgul ediyor."

"GELEN ÇAĞRILARIN YARISINDAN FAZLASI ASILSIZ VEYA GEREKSİZ"

Yozgat Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Harun Esim, müdürlüğün 2016’dan beri gelen çağrıları tek noktadan 112 merkezinden karşılayıp, ilgili birimlere yönlendirdiğini belirterek şöyle konuştu:

"Gelen çağrıların yarısından fazlası asılsız veya gereksiz şekilde gelmekte, bunlar da bizim personelimize çalışmalarında sıkıntılar yaşatmakta. Ayrıca acil durumda olan vatandaşlarımıza ulaşmakta zorluklar yaşatmaktadır.  Mevsimsel olarak yazın düğünlere davet veya evdeki birisinin arayıp yemek tarifi ya da pasta tarifi ya da çeşitli tarifler istemesi ya da evlendirme talepleri gibi çeşitli talepler geliyor. Vatandaşlarımıza buranın gereksiz yere aranmaması konusunda ön bilgi vererek ya da gereksiz bazen bilgiyse onu da ilgili birime yönlendirilmesi için numaralarını vererek tekrar çağrıyı sonlandırmaktayız.  Örnek olarak ayda 30 bin çağrı geliyorsa bu çağrıların yaklaşık 15-16 bini asılsız olarak nitelendirilen çağrılar oluyor. Asılsız olarak nitelendirilenlere sadece bizi çaldırıp kapatanlar da dahil olduğu için oranlar gitgide yüksek oluyor. Çocukların bizi elinde telefonla sık sık çaldırıp kapatsa bile biz onlara geri dönüş yapmak zorunda kalıyoruz. Bu da diğer acil durumdaki vatandaşlarımıza ulaşmakta sıkıntılar oluşturuyor.

"CEZAİ İŞLEME ALINMAMALARI İÇİN GEREKSİZ ARAMAMALILAR"

Vatandaşlarımızın cezai bir müeyyideye kalmaması için özellikle ilk aramalarda bin 250 lira, ikinci aramada bunun iki katı şeklinde bir idari yaptırım süreci var. Cezai işleme kalmamaları için bizleri gereksiz yere aramamaları, çocuklarına bu konuda çevrelerine daha dikkatli olunmaları konusunda uyarmaları gerekmekte olup, bizlere de işimizi daha verimli şekilde yaparız. Daha önce ayrı ayrı kurumların numaraları vardı. Bunlar 155 Polis İmdat, 156 jandarma, 122 AFAD Acil Durum Müdürlüğü, 110 itfaiye gibi numaralar artık tek numaradan alınmakta olup, bu birimler yangın anında ya da bir olay anında, hırsızlık anında en hızlı bir şekilde can güvenliği durumunda yetişmek zorundalar. Biz gereksiz çağrılarla meşgul olurken onlara gecikme sebep olursa bu da o vatandaşlarımızın daha da sıkıntı içinde kalacağı anlamına gelmektedir. Onun için vatandaşlarımızın hassas davranması cezai işlemden çok diğer vatandaşlarımızın acil durumunu gözetmeleri büyük önem arz etmektedir."

"112’Yİ MEŞGUL ETMEMELERİNİ RİCA EDİYORUZ"

Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, 112 Acil Çağrı Merkezi’ni ziyaret etti. Vatandaşları 112’yi gereksiz yere meşgul etmemeleri konusunda uyaran Özkan, şunları söyledi:

"Genel itibarıyla sadece ilimizin değil tabi ülke genelinde de 112’lerimizin ana problemlerinden bir tanesi asılsız çağrılar. Maalesef zaman zaman 112’mizi gereksiz yere meşgul eden veyahut da farklı bu sebeplerle arayıp zaman alan insanlarımız oluyor. Bunlar bir taraftan sizler bu çağrıları karşılarken tabi diğer taraftan bir vatandaşımızın da acil hakikaten önemli bir konusunda zaman zaman gecikmelerimiz oluyor. Yozgat'ımıza, hemşehrilerimize 112’yi aramaları konusunda hassas olmaları, gereksiz aramalar veyahut da gereksiz sebeplerle 112’yi meşgul etmemelerini rica ediyoruz. 112 ülkemiz genelinde teşkilatlandı çok da önemli bir görev ifa ediyor. Vatandaşlarımızdan ricamız lütfen 112 Çağrı Merkezinizi gereksiz durumlarda önemsiz konularda meşgul etmeyelim ki malum bunun aynı şekilde kanunda da cezası var. Yani cezaya maruz kalmamak için değil de bir başka vatandaşımızın hakkına tezahür etmemek üzere lütfen asılsız çağrılardan yahut ta gereksiz çağrılardan uzak duralım."

 

17 Eki 2023 - 11:42 Yozgat- Yurtgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Odak Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Odak Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Odak Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Odak Haber değil haberi geçen ajanstır.