TBMM BAŞKANI KURTULMUŞ: "TÜRKİYE'NİN TEMEL KIRMIZI ÇİZGİLERİNDEN BİRİSİ; KKTC'NİN VARLIĞI, İSTİKLALİ VE İSTİKBALİDİR"

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ile Meclis'te bir araya geldi. Kurtulmuş, "Biz her platformda, her yerde, her zaman Kıbrıs'ın haklı davasının yanındayız. Türkiye'nin temel kırmızı çizgilerinden birisi; KKTC'nin varlığı, istiklali ve istikbalidir. Bu çerçevede Türkiye olarak bütün kurumlarımızla yanınızda olduğumuzu bir kere daha teyiden ifade etmek mecburiyetindeyim. Önümüzdeki dönemde de KKTC'nin uluslararası alanda da ta

Büyütmek için resme tıklayın

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ile Meclis'te bir araya geldi. Kurtulmuş, "Biz her platformda, her yerde, her zaman Kıbrıs'ın haklı davasının yanındayız. Türkiye'nin temel kırmızı çizgilerinden birisi; KKTC'nin varlığı, istiklali ve istikbalidir. Bu çerçevede Türkiye olarak bütün kurumlarımızla yanınızda olduğumuzu bir kere daha teyiden ifade etmek mecburiyetindeyim. Önümüzdeki dönemde de KKTC'nin uluslararası alanda da tanınmasını temin etmek için çalışmalar yürütülüyor, yoğun bir şekilde yürütülüyor. İnşallah bu haklı dava eninde sonunda başarıya ulaşacaktır" dedi.

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ile Meclis'te bir araya geldi. Kurtulmuş ve Töre, baş başa görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya başkanlık yaptı. TBMM Başkanı Kurtulmuş, heyetler arası gerçekleşen toplantı öncesinde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"TÜRK TARAFI OLARAK, İKİ TOPLUMUN EGEMEN EŞİTLİĞİ PRENSİBİ ÜZERİNDE BİR KIBRIS ÇÖZÜMÜNDEN YANA OLDUK"

"Biz Türk tarafı olarak Kıbrıs'ta hep iki toplumun var olduğunu kabul eden, iki toplumun egemen eşitliği prensibi üzerinde bir Kıbrıs çözümünden yana olduk ama maalesef Rum tarafı ve karşımızdaki muhataplarımız hep bunu sözde dile getirmekle birlikte bunun gerçekleşmemesi için de bütün imkanları kullandılar ve uluslararası alanda destek de buldular. Kıbrıs tarafı Annan Planı'nı onaylamasına rağmen maalesef Avrupa Birliği, Avrupa Birliği giriş sürecinde de çifte standartlı davranarak Kıbrıs'ı sanki cezalandırdı ve Güney Kıbrıs tarafını Avrupa Birliği'nin üyesi olarak kabul etti. Bu kabul edilebilir bir durum değildir. Zaman zaman karşılaştığımız çifte standardın maalesef Birleşmiş Milletler Barış Gözelmcileri tarafından da gerçekleştirildiğini üzülerek takip ediyoruz ve en son Pire - Yiğitler yolu üzerinde yapılan o haksız uygulamaya Türk tarafı olarak müdahale edilmiş ve orada insani koridorun açılması için gerekli adımlar atılmıştır. Ümit ediyoruz ki o yolun kısa süre içerisinde tamamlanması mümkün olur, köy halkının da KKTC ile bütünleşmesi mümkün olur.

"TÜRKİYE'NİN TEMEL KIRMIZI ÇİZGİLERİNDEN BİRİSİ; KKTC'NİN VARLIĞI, İSTİKLALİ VE İSTİKBALİDİR"

Biz her platformda, her yerde, her zaman Kıbrıs'ın haklı davasının yanındayız. Türkiye'nin temel kırmızı çizgilerinden birisi; KKTC'nin varlığı, istiklali ve istikbalidir. Bu çerçevede Türkiye olarak bütün kurumlarımızla yanınızda olduğumuzu bir kere daha teyiden ifade etmek mecburiyetindeyim. Önümüzdeki dönemde de KKTC'nin uluslararası alanda da tanınmasını temin etmek için çalışmalar yürütülüyor, yoğun bir şekilde yürütülüyor. İnşallah bu haklı dava eninde sonunda başarıya ulaşacaktır. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti de uluslararası alanda tanınırlık sahibi olacaktır. Böylece uluslararası alanda şimdiye kadar yaşamış olduğumuz bu çifte standardı geride bırakmak mümkün olacaktır."

"TÜRKİYE'NİN LİDERLİĞİNDE DAHA İLERİYE GİDECEĞİMİZE İNANIYORUZ"

KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ise şöyle konuştu:

"Geldiğimiz noktada artık KKTC Devleti'ni yaşatmak, devam ettirmek, ileriye götürmek bizlerin artık görevidir diye ifade etmek istiyoruz. Egemenliğimizi, iki devletliliği, KKTC'nin yaşamasını savunuyoruz. Atatürk'ün ifade ettiği gibi; cumhuriyet en büyük bayramdır, bağımsızlık benim karakterimdir. Elbette KKTC de hepimizin devletidir, bir Türk cumhuriyetidir. Buna, ne mutlu Türk'üm diyen herkesin sahip çıkması gerekir. Artık devletimize sahip çıkacağız, yola devam edeceğiz. KKTC'yi devam ettireceğiz, o bizim milli devletimizdir ve Türk Devletleri Teşkilatı'na da gözlemci olduk. İnşallah yakın bir gelecekte daha ileri adımlar da atılacaktır. Türkiye'nin liderliğinde daha ileriye gideceğimize inanıyoruz."

06 Eki 2023 - 22:47 Ankara- Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Odak Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Odak Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Odak Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Odak Haber değil haberi geçen ajanstır.