REKABET KURUMU, 5 KOZMETİK FİRMASINA REKABET SORUŞTURMASI BAŞLATTI

REKABET KURUMU, 5 KOZMETİK FİRMASINA REKABET SORUŞTURMASI BAŞLATTI
Rekabet Kurumu, kozmetik sektöründe faaliyet gösteren beş firma hakkında yeniden satış fiyatlarını tespit edip, internet satışlarını kısıtladığı gerekçesiyle soruşturma başlattı....

Rekabet Kurumu, kozmetik sektöründe faaliyet gösteren beş firma hakkında yeniden satış fiyatlarını tespit edip, internet satışlarını kısıtladığı gerekçesiyle soruşturma başlattı. 

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre, kozmetik ve kişisel bakım ürünleri sektöründe faaliyet gösteren Biota Bitkisel İlaç ve Kozmetik Laboratuarları AŞ, Colastin Sağlık Ürünleri AŞ, Gerçek Kozmetik San. ve Tic. Ltd. Şti, Kozmoklinik Kozmetik ve Medikal Ürünler Paz. ve Tic. AŞ ve MOT Grup Bilişim Ltd. Şti. hakkında yeniden satış fiyatlarını tespit edip, internet satışlarını kısıtlayarak Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği iddiasına yönelik yürütülen ön araştırma, Rekabet Kurulu tarafından karara bağlandı.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli buldu ve soruşturma açılmasına karar verildi.  

Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un “Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar" başlığı altındaki bölümde yer alan 4’üncü maddesi şöyle:

“Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.”