'Terör soruşturması' sonrası İmamoğlu sert konuştu: Ok yaydan çıktı

'Terör soruşturması' sonrası İmamoğlu sert konuştu: Ok yaydan çıktı
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, belediyeye 'terör soruşturması' raporu sonrası sert konuştu: Ok yaydan çıkmıştır nafile... Bu memlekette değişim olacaktır.

Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı olarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından İBB'ye yönelik "terör soruşturması" raporu hakkında ilk açıklamasını yaptı. İmamoğlu, Saraçhane'de ortak basın toplantısı düzenleyerek, Soylu'ya sert sözlerle yüklenerek, "Bu ne kibir, bu ne aymazlık. Bir atanmış kişinin..." diyerek tepki gösterdi. İmamoğlu ayrıca, "Ok yaydan çıkmıştır nafile... Bu memlekette değişim olacaktır. Yüzde 75-80 bu karar yanlıştır diyen vicdanı yüksek insanlarımız var" ifadelerini kullandı.

İBB Başkanı, açıklamalarında İBB'nin yaptığı çalışmaları ve hizmetleri de anlattı ve İBB'ye yönelik bu "terör soruşturması" raporunun aslında bir yıpratma ve zayıflatma operasyonu olduğunu iddia etti. İmamoğlu, İBB'nin yaptığı çalışmaların ve hizmetlerin memleketteki diğer belediyelerden daha iyi olduğunu vurguladı ve İBB'ye yönelik bu operasyonun aslında İBB'nin başarılarını gölgeleme amacı taşıdığını ileri sürdü. Ayrıca İmamoğlu, İBB'nin yaptığı çalışmaların ve hizmetlerin halk tarafından da olumlu bir şekilde karşılandığını söyledi ve İBB'ye yönelik bu operasyonun halk tarafından da desteklenmeyeceğine inandığını belirtti.

İBB Başkanı'nın açıklamaları şöyle:

"ALTI ÇİZİLMESİ GEREKEN BİR OLAY"

"Hukuktaki tarafının vahameti açısından bu altı çizilmesi gereken bir olay. Bu zaman dilimine dahil olduğunuzda hiçbirimiz herhalde bunun çok kolay, pamuklar içinde, çok renli, çok romantik bir diyalogla geçeceğini tahmin ediyorum hayal etmemiştir. Bunun yüksek dozda mücadeleci, yüksek dozda kavgalı geçeceğini düşünmüştür.

İsim vermeyeceğim. Sonradan bakan olmuş, milletvekili olduğunda, eskiden de tanıştığım birisiyle, 2015 Haziran-Kasım arasında yaşananlar... Haziran ayında seçim olmuştı. Yeni milletvekilleri seçilmişti. O sırada tesadüf oldu. Beylikdüzü Belediye Başkanı'ydım. Ankara'dan dönüyordum. Uçakta yanıma o şahıs oturdu. Tebrik ettim.

"MUAZZAM BİR RESTORASYON DÖNEMİ"

Aynen şunu söyledim. Türkiye'nin önüne fırsat doğru. Böylesi yüksek oranlı koalisyon muazzam bir restorasyon dönemi, hukukun iyileştirilmesi dönemini yaşatabilir. Ülkemizin farklı noktalarda da nasıl tutum aldıklarını da görüyoruz. Bu nerede demokraside, hukukta, devletin farklı kademelerinde, atanmış bakanlarında. Bu karara imza atan hakim ve savcının çocukları için bile biz kazacağız.

Başkanımız da ifade etti, dün itibarıyla uydurma bir terör soruşturmasının savcılığa başvurma hali. Birkaç gün önce malum bakan çıkıp 'şöyle olursa görevden almam, bu hallerde görevden alırım' dedi. Bu ne kibir, bu ne aymazlık. Bir atanmış kişinin... Ben samimiyetle söyledim İstanbullu olarak, İstanbul'un hizmetinde olmaktan gurur duyan biri olarak söylüyorum. Bu kişi Gaziosmanpaşa'da gidip kahve, çay içecek kahvehane bulamayacak. Doğduğum toprakların insanı olarak söylüyorum Trabzon Of'ta selam verecek adam bulamayacak. Ben milletimin vicdanını biliyorsam, o vicdan yoksunu akıldan çıkan bu sözlerden sonra gelecekle ilgili tarifim net. Ben hangi köye gitsem o eve misafir olacağımı biliyorum.

"OK YAYDAN ÇIKMIŞTIR NAFİLE"

Ok yaydan çıkmıştır nafile... Bu memlekette değişim olacaktır. Yüzde 75-80 bu karar yanlıştır diyen vicdanı yüksek insanlarımız var.

Makam koltuğundan güç alan insanlar değiliz, o koltuğa güç katmaya gelmiş insanlarız. Bundan da asla vazgeçmeyeceğiz, kararlıyız. Tabii ki burada insanın kendi siyasi ailesi en büyük güç aldığı kaynağıdır. Hem genel başkanımıza, son Ankara'da buluşmamızda gösterdiği o derin sıcaklığa yürekten teşekkür ediyorum. "