Enflasyon rakamları ortaya çıktı! Fiyatı en fazla artan ürün tereyağı oldu!

Enflasyon rakamları ortaya çıktı! Fiyatı en fazla artan ürün tereyağı oldu!
Enflasyon açıklandı, kasım ayında fiyatı artan ve azalan ürünler de belli oldu. TÜİK tarafından açıklanan verilere göre tüketici fiyatları bazında kasımda en fazla artış tereyağında, en fazla fiyat düşüşü de çocuk giyim eşyasında görüldü.

(TÜİK), piyasaların merakla beklediği enflasyon verilerini açıkladı. Enflasyon kasım ayında yüzde 2,88 olurken yıllık yüzde 84,39 olarak açıkladı. TÜİK verilerine göre fiyatı en çok artan ve düşen ürünler de listendi.

FİYATI EN ÇOK ARTAN ÜRÜN

TÜİK verilerine göre geçen ay fiyatı en hızlı artan ürün yüzde 17,58 ile tereyağı oldu. Tereyağındaki artışı yüzde 15,71 ile taze süt, yüzde 15,05 ile peynir, yüzde 14,02 ile alkolsüz ve konsantre içeceklerdeki artış izledi. Kasımda fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünler arasında yüzde 13,26 ile sebze (patates ve bazı yumru bitkiler hariç), yüzde 10,87 ile pirinç, yüzde 8,28 ile patates ve bazı yumru bitkiler, yüzde 8,24 ile kuru sebze yer aldı.

FİYATI EN HIZLI DÜŞEN ÜRÜN

Geçen ay en hızlı fiyat düşüşü ise yüzde 5,56 ile çocuk giyim eşyasında gerçekleşti. Bunu yüzde 2,18 ile kara yolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı, yüzde 2,14 ile kadın giyim, yüzde 1,66 ile erkek giyim, yüzde 1,47 ile veri işlem ekipmanları ve yüzde 0,97 ile elektriksiz mutfak eşyaları ve ev gereçleri takip etti. Kasımda fiyatı en çok azalış gösteren diğer ürünler yüzde 0,89 ile şeker, yüzde 0,2 ile yumurta ve yumurta ile ilgili ürünler, yüzde 0,13 ile hava yolu ile yolcu taşımacılığı olarak sıralandı.