2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak? Net sayı ortaya çıktı!

2023 seçimlerinde kaç Suriyeli oy kullanacak? Net sayı ortaya çıktı!
2023 seçimi yaklaşırken, vatandaşlar Suriyelilerin oy kullanıp kullanmayacağını araştırıyor. Vatandaşlık alan her Suriyeli, Türkiye'de oy kullanma hakkına sahip olduğu öğrenildi. Bakanlık 221 bin kişinin vatandaşlık verildiğine açık getirerek, reşit olan her Suriyelilerin oy kullanabileceğini belirtti.

"Seçmen kütüklerinde 466 bin Suriyeli tespit edildi" iddialarıyla ilgili İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yazılı açıklama yaptı.

221 BİN 671 SURİYELİ, TÜRK VATANDAŞI OLDU

Söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığı kaydedilen açıklamada, "Günümüz itibarıyla 125 bin 563'ü 18 yaş ve üzeri, 96 bin 108'i çocuk olmak üzere 221 bin 671 Suriyeli, Türk vatandaşlığını kazanmıştır." ifadelerine yer verildi.

"SURİYELİ SAYISI 163 BİN 44"

Açıklama şu ifadelerle devam etti: "Bilindiği üzere bir kişinin doğum yerinin yurt dışı olması o kişinin yabancı olduğu anlamına gelmediği gibi Türk vatandaşlığını kazandığı anlamına da gelmemektedir. Yani vatandaşlık kazananların dışında kalan bu kişiler, yurt dışında doğan, anne ve/veya babası Türk vatandaşı olan (doğumla Türk vatandaşı olan) vatandaşlarımızdır. Bu kapsamda nüfus kütüklerinde kayıtlı (vatandaşlık kazananlar dahil) doğum yeri Suriye olan 18 yaş ve üzeri 163 bin 44 kişi bulunmaktadır.

"SEÇMEN LİSTELERİ SON DERECE GÜVENLİ"

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Muharrem Akkaya ise şunları söyledi: "Seçmen kütükleri, sürekli bilgi toplanarak, her seçim döneminde güncelleniyor. Yapılan incelemelerin ardından listeler 'Sandık Bölgesi Askı Listesi' haline getiriliyor. İtiraz ve incelemelerin de tamamlamasıyla seçmen kütüğü listesi kesinleştirilerek, sandık seçmen listesi son halini alıyor. YSK'nin incelemelerinin ardından hazırlanan seçmen listeleri son derece güvenlidir. Haberlerde iddia edildiği gibi bir raporumuz bulunmamaktadır."