Bartın'da patlama olan maden ocağı kimin? İş adamı Mehmet Hattat' mı ait? Pandora Belgesiyle anılmıştı!

Bartın'da patlama olan maden ocağı kimin? İş adamı Mehmet Hattat' mı ait? Pandora Belgesiyle anılmıştı!
Bartın'da 41 maden işçisinin hayatına mal olan patlama ülkeyi yasa boğarken olay sonrasında madende bir ihmal olup olmadığı merak ediliyor. Patlamanın yaşandığı maden ocağının sahibinin Pandora Belgeleri'nde adı geçen lduğu iddia edildi.

Bartın'da dün yaşanan maden ocağındaki patlamada 41 kişi yaşamını yitirdi, 11 kişi yaralanmıştı. Yaşanan acı olay tüm ülkeyi yasa boğarken maden ocağının sahibinin kim olduğu ise merak edildi. Patlamanın meydana geldiği madenin, Mehmet Hattat'ın sahibi olduğu Hattat Enerji ve Maden A.Ş'ye ait olduğu öne sürüldü. Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş internet sitesinde, patlama yaşanan maden ocağının 2005 yılında TTK'dan rödevans (imtiyaz) anlaşması ile alındığı bilgisi bulunuyor.

"PANDORA BELGELERİ" İLE ADI DUYULMUŞTU

Forbes'ın 2018 yılında 1.4 milyar dolarlık serveti olduğunu açıkladığı Mehmet Hattat ismi, kamuoyunda son olarak "Pandora Belgeleri"nde geçmesiyle anılmıştı. "Pandora Belgeleri"nde Hattat'ın Britanya Virjin Adaları merkezli bir offshore şirket kurduğu bunun üzerinden hisse aldığı iddia edilmişti.

"PANDORA BELGELERİ" NEDİR?

Pandora Belgeleri dünyanın en zengin ve güçlü kişileri arasında yer alan bir grup insanın servetlerini nasıl gizlediğini, vergiden nasıl kaçındıklarını ve bazı örneklerde de nasıl para akladıklarını gösteren yaklaşık 12 milyon sızdırılmış belgeye verilen ad.