Bartın'da maden ocağındaki patlamada dikkat çeken detay! Bakan Dönmez 20 gün önce ziyaret etmiş

Bartın'da maden ocağındaki patlamada dikkat çeken detay! Bakan Dönmez 20 gün önce ziyaret etmiş
Akşam saatleri üzerinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'nde patlama meydana gelmişti. 50 işçinin olduğu maden ocağında, 2 kişi yaşamını yitirirken 20 kişi de yaralandı. Olayla ilgili kurtarma çalışmaları devam ederken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez maden ocağına 20 gün önce ziyarette bulunduğu ortaya çıktı.

Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü'nde saat 18.15 sıralarında patlama meydana geldi. Madenin altında kalan ve yaralı madencilerin olduğu öğrenildi.

 SAAT 18:15'TE PATLAMA YAŞANDI

Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun resmi sitesinde yer alan habere göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in 20 Eylül 2022 tarihinde, yani bu akşam meydana gelen kazadan 20 gün önce madeni ziyaret ettiği ortaya çıktı.

9 GÜN ÖNCE DE SAYIŞTAY ZİYARETİ OLMUŞ

Ayrıca aynı madeni 9 gün önce de 5 Ekim 2022 tarihinde Sayıştay Başkanlığı Enerji Grup Başkanı İbrahim Özkarcı’nın da ziyaret ettiği de görüldü. Bu ziyaret resmi sitede şöyle anlatıldı: “T.C. Sayıştay Başkanlığı Enerji Grup Başkanı Sn. İbrahim Özkarcı başkanlığında Uzman Denetçiler ile Kurumumuz Genel Müdürü ve beraberindeki ekip Amasra TİM’de yeraltına inerek  -300/-350 kotları arasında, hâlihazırda ayak boyu 150 m.  pano boyu 350 m. olan Yarı Mekanize Güney Tavan Damar ayakta incelemelerde bulundular.”