Meta'dan sosyal medya kullanıcılarını üzecek haber! Instagram ve WhatsApp ücretli mi oluyor?

Meta'dan sosyal medya kullanıcılarını üzecek haber! Instagram ve WhatsApp ücretli mi oluyor?
Facebook, Instagram ve WhatsApp kullanıcılarını ilgilendiren önemli bir gelişme yaşandı. Meta, söz konusu uygulamalarda paralı özellikler oluşturmak için yeni bir çalışmaya başladı. Böylece Facebook, Instagram ve WhatsApp'ta paralı olup olmayacağı merak edilmeye başlandı.

Apple'ın reklam politikalarını değiştirdikten sonra gelirleri düşmeye başlayan Meta, içinde barındırdığı şirketlerden Facebook, Instagram ve WhatsApp'a ücretli özellikler getirmek için çalışmalara başladı.

Meta çalışanlarına gönderilen özel bir notta; Facebook, Instagram ve WhatsApp'ta "olası ücretli özellikleri" belirlemek için yeni bir organizasyon oluşturulmasını istedi. Ücretli abonelik bölümü, Meta'nın araştırma başkanı olan Pratiti Raychoudhury tarafından kontrol altında tutacak.

REKLAM ZORUNLU OLACAK

NTV'nin haberine göre, Meta'nın grubunu denetleyen ve gelirlerden sorumlu başkan yardımcısı John Hegeman, The Verge ile yaptığı röportajda, şirketin reklam işini büyütmeye kararlı olduğunu ve insanların uygulamalarında reklamları kapatmak için ödeme yapmalarına izin verme niyetlerinin olmadığını ifade etti.

"İnsanların para ödemeye istekli olacağı ve ödemekten heyecan duyacağı yeni tür ürünler, özellikler ve deneyimler oluşturmak için fırsatlar gördüğümüzü düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Düşünülmekte olan ücretli özellikler hakkında ayrıntılı bilgi vermekten kaçındı.

Facebook grup yöneticileri, özel içeriğe erişim için zaten ücret alabilir ve içerik oluşturuculara göndermek için sanal "yıldızlar" satın alınabilir.

WhatsApp, belirli işletmelerden müşterilerine mesaj gönderebilmeleri için ücret alıyor ve Instagram kısa süre önce içerik oluşturucuların özel içeriğe erişim için bir abonelik ücreti almaya başlayabileceğini duyurdu.

Haziran ayında CEO Mark Zuckerberg , şirketin 2024 yılına kadar ücretli özelliklerden ve aboneliklerden işlem kesintisi yapmayacağını söyledi.