Trump'ın evini FBI bastı! Evden çıkanlar Trump'ın başını yakacak! 184 tane...

Trump'ın evini FBI bastı! Evden çıkanlar Trump'ın başını yakacak! 184 tane...
Eski ABD başkanı Donald Trump'ın Florida'daki malikanesini FBI bastı. Evi didik dik arayan yetkililer, 184 adet gizli belgeye ulaştıklarını bildirdi.

FBI, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın Florida'daki Mar-a-Lago isimli malikanesine yapılan baskında ele geçirilen 15 kutunun 14'ünde toplam 184 gizli belgeye ulaşıldığını açıkladı. FBI’ın Mar-a-Lago baskınına ilişkin arama izni almak için hâkime gönderdiği 34 sayfalık yeminli beyan, bazı kısımları çıkartılarak kamuoyuyla paylaşıldı.

184 ADET GİZLİ BELGEYE ULAŞILDI

Beyanda, Eski ABD başkanı Donald Trump’ın Florida’daki evinde mayıstaki aramalarda 15 kutu belgenin alındığı ve bu kutuların 14’ünde toplam 184 gizli belgeye ulaşıldığı aktarıldı. Ayrıca, FBI bu beyanda Trump’ın evinde el konan belgelerin ‘istihbarat kaynaklarını tehlikeye atabilecek nitelikte’ olduğunu da bildirdi. Beyanda, Trump’ın avukatıyla FBI’ın gizli belgelerin Mar-a-Lago’nun bir odasında tutulduğuna ilişkin yazışmaları da yer aldı.

YEMİNLİ BEYAN TARTIŞMASI

Trump’ın da arama emrinin kamuoyuyla paylaşılmasına karşı olmadığını belirtmesi üzerine federal yargıç, 12 Ağustos’ta arama emrini ve el konulan malzemeler listesi tutanağını kamuya açıklamıştı ancak ABD’nin önde gelen medya kuruluşları, federal mahkemeden, FBI ajanlarının Trump’ın Mar-a-Lago malikânesini aramak zorunda kalmasının muhtemel nedenini açıklayan argümanı ortaya koyan yeminli beyanın açıklanması için başvurmuştu.

Adalet Bakanlığı’nın 16 Ağustos açıklamasında şunlar denmişti: “Hükümetin beyanının bu aşamada ifşa edilmesi, muhtemelen, bu soruşturma ilerledikçe ve diğer yüksek profilli soruşturmalarda yardım istenebilecek tanıkların gelecekteki iş birliğini sekteye uğratacaktır.”

Florida Federal Mahkeme yargıcı Bruce Reinhart ise yeminli beyanın bazı kısımlarının halkla paylaşılabileceğini belirtmiş, Adalet Bakanlığı’ndan, soruşturmaya vereceği zararlar konusunda 25 Ağustos’a kadar daha fazla gerekçe ortaya koymaları ve yeminli beyanı redakte etmelerini talep etmişti.

ADALET BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Adalet Bakanlığı Sözcüsü Anhony Coley’in bugünkü açıklamasında da şunlar yazıldı: “Adalet Bakanlığı, mahkemenin 22 Ağustos tarihli emri uyarınca gerekli belgeyi mühürlü bir şekilde sundu. Bakanlık, mahkeme konuyu değerlendirdiği için daha fazla yorum yapmayı saygıyla reddediyor.” Yeminli beyanın, Adalet Bakanlığı soruşturmasının ve bu kapsamda FBI ajanlarının Trump’ın Palm Beach’teki Mar-a-Lago malikânesinde yaptıkları aramanın yürütme temeli hakkında daha önemli ve detay bilgiler içerdiği düşünülüyordu.