Kemal Kılıçdaroğlu açıkladı! Afgan kaçakları İran'a yollayacak

Kemal Kılıçdaroğlu açıkladı! Afgan kaçakları İran'a yollayacak
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kaçak göçmenlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, "Suriyelileri iki sene içinde memleketlerine göndereceğiz. Afganlara gelince, onlar sığınmacı değil kaçak. Onları uluslararası hukuka göre İran'a geri vereceğiz. Hangi sınırdan bize gelmişler ise oraya iade edeceğiz" ifadelerini kullandı.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Üye Katılım Töreni'nde gündeme dair açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, Suriyeli sığınmacılar ve Afgan kaçaklar hakkında konuştu.

Kemal Kılıçdaroğlu, "Suriyelileri iki sene içinde memleketlerine göndereceğiz. Akıl ve mantıkla göndereceğiz. Suriye'ye gidip, yönetimle görüşeceğiz. Afganlara gelince, onlar sığınmacı değil kaçak. Onları uluslararası hukuka göre İran'a geri vereceğiz. Hangi sınırdan bize gelmişler ise oraya iade edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Göçmenler, sığınmacılar. İki ana akım var. Bir Suriye’den gelenler, ikincisi ise bin küsur kilometreyi aşıp Afganistan’dan İran’ı aşıp Türkiye’ye gelenler var. İran sınırına gittim, oradaki karakolu ziyaret ettim. Buradan kaçak Afganlar nasıl geliyor? diye sordum. ‘Buradan gelmesi mümkün değil, insan kaçakçılığı var’ dediler.

Demek ki birileri paralarla imkanlarla bu insanları Türkiye’ye sokuyor. Suriyeli kardeşlerimiz bir iç savaştan kaçarak geldiler. Kadınlar çocuklar geldiler kucağımızı açtık eyvallah kimsenin ölmesini istemeyiz ama bu insanların belli bir bölgede tutulması lazımdı. Türkiye’ye dağılmaları doğru değil buna izin verilmeyecekti. Suriyeli kardeşlerimizi iktidara gelirsek 2 yıl içinde memleketlerine göndereceğiz. Akılla mantıkla göndereceğiz. Suriye’ye gidip, yönetimle görüşeceğiz. Afganlara gelince, onlar sığınmacı değil kaçak. Onları uluslararası hukuka göre İran’a geri vereceğiz. Hangi sınırdan bize gelmişler ise oraya iade edeceğiz.”