Beklenen yağışlar ülkeye giriş yaptı! AFAD ve MGM'den peş peşe uyarı

Beklenen yağışlar ülkeye giriş yaptı! AFAD ve MGM'den peş peşe uyarı
Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AFAD günlerdir vatandaşlara peş peşe uyarılarda bulunuyor. Beklenen sağanak yağış Türkiye'nin birçok şehrinde etkisini hissettirmeye başladı. İstanbul'da ve Bursa'da sabah saatlerinden itibaren etkili olan yağışların birçok şehirde gün boyunca devam etmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı son hava durumu tahminlerinde vatandaşlara arka arkaya sağanak yağış uyarısı yapılmıştı. Söz konusu yağışlar etkisini göstermeye başladı. Son değerlendirmelere göre, bugün yurdun önemli bir kısmında sağanak yağış olacak. Marmara Bölgesi’nin tamamı, Ege Bölgesi’nin özellikle kuzey kesimleri, Karadeniz Bölgesi’nin önemli bir kısmı sağanak yağışlardan etkilenecek. Yağışların yarından itibaren ülkeyi terk etmesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden son değerlendirmelere göre, yurdun kuzey, iç ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Kuzey Ege, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları ile Antalya, Isparta, Adana'nın kuzeyi, Osmaniye, Kahramanmaraş'ın batısı ve Hatay kıyılarının yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

BAZI BÖLGELERDE GÜÇLÜ OALCAK

Yağışların; Marmara'nın doğusu, Batı Karadeniz(Sinop hariç), Çanakkale’nin iç kesimleri, Eskişehir çevreleri ile Ankara ve Çankırı’nın kuzey ve batı kesimlerinde yer yer kuvvetli olacağı değerlendirilmesinde bulunuyor.

Hava sıcaklığında ciddi bir değişikilik öngörülmüyor. Genellikle mevsim normalleri civarında, doğu bölgelerde yer yer mevsim normalleri üzerinde seyredeceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın ise genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

BİRÇOK BÖLGEDE ETKİSİNİ GÖSTERECEK

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları şu şekilde:

  • Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, öğle saatlerinden sonra kuzey ve batı kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 31
  • İstanbul: Parçalı ve yer yer çok bulutlu, yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yarın yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. 27
    İzmir: Parçalı ve yer yer çok bulutlu, iç kesimleri yerel olmak üzere sağanak ver gök gürültülü sağanak yağışlı 30
  • Adana: Parçalı ve yer yer çok bulutlu, kuzey ilçeleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 34
    Antalya: Parçalı ve yer yer çok bulutlu, yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 30
  • Samsun: Parçalı ve yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 29
  • Erzurum: Az bulutlu ve açık, zamanla yer yer parçalı bulutlu 34
  • Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 38