Terbiyesizliğin böylesi! Suriyeli avukatlar Türkiye'ye hakaretler yağdırdı, Kemal Kılıçdaroğlu'nu göndereceğiz dedi

Terbiyesizliğin böylesi! Suriyeli avukatlar Türkiye'ye hakaretler yağdırdı, Kemal Kılıçdaroğlu'nu göndereceğiz dedi
Gaziantep’te yaşayan ve Türk vatandaşlığı olarak Gaziantep Barosu’na katılan Suriyeli avukat Mustafa Bayırlı, Türkiye'ye hakaretler etti, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu göndereceklerini söyledi. Özellikle Göç İdaresi’ne ağır hakarette bulunan Bayırlı, “Söz veriyorum iktidara geldiğimizde Kemal Kılıçdaroğlu’nu Suriye’ye göndereceğiz” ifadelerini kullandı.

Suriyeli avukat Mustafa Bayırlı sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Türkiye'de seçimler yaklaştıkça Suriyelilere yönelik baskının arttığını iddia etti.

Göç İdaresi görevlileri için ‘Kuduz Köpek' ifadelerini kullanması sosyal medyada tepkilere neden oldu. Suriyeli Avukat Bayırlı paylaşımında şunları söyledi:

"Bir arada yaşamak için entegrasyon kursları düzenlemeden önce, hükümetten Göç İdaresi'ndeki memurlara insanlık kursları düzenlenmesini talep ediyorum. Bu kurslar başarıyla tamamlandıktan sonra hükümetin entegrasyon kursları düzenlemesi daha faydalı olacaktır. Örneğin bazı göç idaresi memurları kuduz köpekler gibiler."

"KILIÇDAROĞLU'NU SURİYE'YE GÖNDERECEĞİZ"

Bayırlı sosyal medya paylaşımının devamında Suriye'ye gönüllü dönüşe de değinerek CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu hedef aldı: 

"Ne yazık ki, Gaziantep İl Göç İdaresi, ülke içinde ikamet eden Suriyelilere karşı çok ama çok sert bir politika izliyor. Özellikle Türkiye'deki Suriyelilerin cehennemi olan Oğuzeli merkezinde."

"Bugün Suriye'ye gönüllü dönüş için kağıt imzalayanları fark ettim ve şahit oldum. Kağıtların içeriğini insanlara bildirdiğimde gönüllü dönüş iptal oldu çok şükür. Lütfen içeriğini bilmediğiniz kağıtları imzalamayın."

"Maalesef Türkiye'de seçimler yaklaştıkça her yönden Suriye halkına baskı artıyor. Size söz veriyorum iktidara geldiğimizde Kemal Kılıçdaroğlu'nu Suriye'ye göndereceğiz. Herkes tarafından iğrenç bir siyasi koz olarak kullanılıyoruz."

"TAŞI KAZIYORUZ"

Avukat Bayırlı'nın arkadaşı olan Suriyeli Salah Alddin ise, paylaşımında Türkiye'ye hakaret etti.

Alddin, “Türkiye denen coğrafyada yaşadığım için kendimi lanetli bir insan olarak görüyorum. Çünkü, hakkım kayıp, geleceğim çalınmış ve kimliğim parçalanmıştır bu ülkede. Biz Suriyeliler olarak hayata tutunmak için adeta taşı kazıyoruz. Sonra bir hükümet kararı çıkıyor ve seninle savaşılıyor ve ardı arkası kesilmeyen baskılar uygulanıyor. Türk halkı seni aşağılıyor” dedi.

Paylaşımında, Türkiye'de ırkçılık yapıldığını da iddia eden Salah Alddin şu ifadeleri kullandı:

"Irkçılık her yerden üzerine geliyor. Nefes almaya çalışıyorsun ancak aldığın hava ırkçılık kokuyor. Biz Suriyelilerin toplum olarak Türkiye'de çektiği en önemli sorunlardan biri de birlik ve beraberlik olmayışımız ve kimsenin diğerinin umurunda olmamasıdır."

"Eğer biz Suriyeliler, bizi temsil eden, haklarımızı talep eden ve Türkiye'de maruz kaldığımız ihlalleri uluslararası camiaya taşıyan hukuki bir çatı oluşturabilirsek o zaman Türkiye hükümeti bize ne yapabilir ki?"

BARO İNCELEME BAŞLATTI

Suriyeli Avukat Mustafa Bayırlı'nın ofisinde çalıştığı ve Hukuk Fakültesi öğrencisi olduğu öğrenilen Salah Alddin, mesajları tepki çekince sildi.

Gaziantep Barosu Başkanı İskender Kahraman, “Sözkonusu avukatın açıklamasıyla ilgili olarak, mesleği açıdan suç işleyip, işlemediğini belirlemek için inceleme başlatacağız. Basına avukat olarak ve baromuza kayıtlı oldukları belirtilerek yansıyan kişilerden yalnız birisi üyemiz. Diğeri, ise araştırmamıza göre hukuk fakültesi öğrencisi” ifadelerini kullandı.