Böyle ilan görülmedi! Sahibinden satılık Aile Sağlığı Merkezi

Böyle ilan görülmedi! Sahibinden satılık Aile Sağlığı Merkezi
Ankara Mamak’ta bir aile sağlığı merkezi internetten satışa çıkarıldığı ortaya çıktı. Söz konusu ilanda, “Kurumsal kiracılı dükkan” denildi. AHEK Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, asıl sorunun aralık ve ocak aylarında yaşanacağını ifade etti.

Sağlık sisteminde yaşanan sıkıntılara her gün bir yenisi ekleniyor. Mahallesinde kamu tarafından yapılan aile sağlığı merkezi (ASM) binası bulunmayan aile hekimleri, bina ayarlamak zorunda kalıyor ardından kendilerine verilen cari gider ödemesi ile binanın fiziki şartlarını ve iç donanımını temin etmeye çalışıyor. Kiralık Aile Sağlığı Merkezleri mal sahipleriyle zor durumda kalıyor.

İNTERNETTEN SATILIK ASM

Ankara’nın Mamak ilçesinde bulunan Ege Aile Sağlığı Merkezi’nin hizmet verdiği bina, mülk sahibi tarafından internette satışa çıkarıldı. İnternet sitesinde yer alan satılık ilanının açıklamasında, “Yoğun konut alanı bölgesinde, tam kapasite ile çalışan aile sağlığı merkezi kiracılı dükkan için arayın hem satın aldığınız gayrimenkulünüz değerlenerek kazandırsın, hem de 5 yıldır yerinde bulunan aile sağlığı merkezi kurumsal kiracılı dükkanın kira gelirinden faydalanın” denildi.

TTB Aile Hekimliği Kolu (AHEK) Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, aile hekimlerinin kendi kiraladıkları ASM binalarında bu sorunun daha öncede yaşandığını belirtti. Sağlık hizmetini ve hastanın güvenliğini, tehdit eden bir uygulama olduğunu söyleyen Dr. Kırımlı, “Birçok ASM artan kira bedellerinden dolayı mülk sahipleriyle sorun yaşıyor. Pek çok ASM’nin aralık ve ocak ayında kira sözleşmesi sonra erecek asıl problem o dönem yaşanacak. ASM’ler ya kapanacak ya da daha kötü koşullu alanlara taşınmak zorunda kalacak. Kamunun bu problemi daha fazla ötelemeden çözmesi gerekiyor” dedi.

Dr. Kırımlı, “ASM’lerin giderleri cari giderlerle karşılanıyor, cari giderler ise enflasyon oranında artıyor” dedi ve şu şekilde devam etti:

“Her geçen gün sağlık hizmeti sunulan yerlerin daha ucuzu aranıyor. Bu durum hasta güvenliğini tehdit eden bir noktaya gidiyor. Erişimi problemli olan, içinde beklemesi zor olan alanlarda sağlık hizmeti verilemeye çalışılıyor. Sağlık ertelenemez bir ihtiyaç. Anayasada hak olmasına rağmen yurttaşlar parası varsa özelden alıyor, yoksa erteliyor. Bu erteleme uzun vadede daha büyük hastalıklara yol açıyor. Şehir hastanelerine milyonlar harcanıyor ama ASM’lerin problemleri çözülmüyor. Türkiye’de kiracı stopaj diye bir ödeme yapıyor. Özel mülklerde hizmet veren ASM’lerden stopaj da alınıyor. Yani kamu hizmeti yapan bir yerden kamu hizmeti için bir daha vergi alınıyor.”