Suriyeliler ekonomiden şikayet ederek Suriye'ye dönüyor

Suriyeliler ekonomiden şikayet ederek Suriye'ye dönüyor
İstanbul Esenyurt'ta ikamet eden 54 Suriyeli, otobüslerle ülkesine gönderildi. 10 yıldır Türkiye'de olduğunu söyleyen bir Suriyeli, "Geldiğimizde idare ediyorduk, şimdi çok zor. Her şey pahalı yani, kira pahalı, petrol pahalı her şey pahalı yani. İnsan tek çalışıyor. Nasıl idare edecek?" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin en fazla sığınmacıya sahip illerinin başında gelen İstanbul'un Esenyurt ilçesinde Suriyelilerin birçoğu geri dönmek için harekete geçti.

Esenyurt Belediyesi'nin yapmış olduğu çalışma ile ilçede yaşayan 28'i yetişkin, 26'sı çocuk, 54 Suriyeliyi otobüslerle Suriye'nin 3 farklı vilayetine gönderdiği belirtildi.

10 yıldır Türkiye'de yaşayan ve Suriye'ye dönenler arasında yer alan İnayat Ali Hamko her şeyin pahalı olduğunu ve artık geçinemediğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"10 senedir burada oturuyorum, çalışmıyorum. Burada oğlum var, hanımım var. Onlar çalışıyor. Yani biraz çalışıyor, biraz çalışmıyor. Her şey çok zor burada şimdi. Yani 3-4 bin TL. Nasıl ben kira vereyim, fatura vereyim. Türkiye'ye de teşekkür ederim. Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederim. Geldiğimizde idare ediyorduk, şimdi çok zor. Her şey pahalı yani, kira pahalı, petrol pahalı her şey pahalı yani. İnsan tek çalışıyor. Nasıl idare edecek?"