CHP'li Veli Ağbaba sert çıktı! "Dünyanın A101’i olduk"

CHP'li Veli Ağbaba sert çıktı! "Dünyanın A101’i olduk"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ağbaba, “AKP, Bulgar Levasını 20 yılda, 60 kuruştan 9,3 TL'ye yükseltti. Bulgarlar sınırdan girip alışveriş yapıp geri dönüyorlardı, bu da yetmemiş olacak ki Bulgar vatandaşlarının Türkiye'ye sadece kimlikle girebilmesini sağlayan bir anlaşma imzalamışlar. Dünyanın süper gücü olacaktık, A101’i olduk.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Cumhurbaşkanı adaylığı sorusuna “6’lı masanın alacağı karar önemli ama bir kez daha ifade edelim ki, Cumhuriyet Halk Partisi’nin üyesinden MYK’sına kadar üzerinde uzlaştığı aday Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Trollerin ve yandaş yazarların laflarına bakmayın. KYK borçlarının faizlerini sildiren, arabalarda ÖTV’yle ilgili düzenlemeyi yaptıran Kılıçdaroğlu’dur. İktidar olmadan bunları yaptıran iktidar olduğunda neler başaracak siz düşünün” ifadelerini kullandı.

Ağbaba, Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti’ne yaptığı basına açıklamalarda bulundu:

"ALLAH'I SUÇLADILAR"

“Türkiye’de her şeyin çivisi çıktı. “Enflasyon yok hayat pahalılığı var” derler. Döviz kuru artar, döviz lobisi derler. Faiz artar, faiz lobisini suçlarlar. Üst akılı suçlarlar, hayali düşmanlar yaratıyorlar. En son Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fetvasına bakınca gülmeden edemiyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fiyat artışlarının yaşandığı bu günlerde ne diyor: “Fiyatları tayin eden Allah’tır”. Allah size akıl versin. Herkesi suçladılar, şimdi Allah’ı da suçluyorlar. Bir dönem faiz sebep, enflasyon sonuçtu, şimdi “Allah sebep, fiyat artışı sonuç” oldu. Sırf Erdoğan’ı suçlamamak için Allah’ı suçluyorlar. İsveç, İsviçre, Almanya, Japonya, Güney Kore, herhalde Allah’ın sevgili kulu ki, onlarda enflasyon yüzde 10’u geçmiyor. Bir bizde yüzde 150’ye yakın(!) Herhalde Allah’ın en sevmediği 6. ülke biziz(!) ÖTV’yi, vergileri, maaşı, sizin bineceğiniz makam araçlarını da Allah mı belirliyor? Allah size akıl fikir versin, Allah bizi bunlardan kurtarsın.”

‘TÜRKİYE DÜNYANIN A101’İ OLDU!’

“Cumhurbaşkanı kararıyla Bulgaristan vatandaşlarına vize muafiyet sağlandı. Bir zamanlar AB’ye vizesiz seyahat diyorlardı. Ne dedilerse tam tersi oldu. Peki, niye bu karar alındı? Cevap basit: 1 Bulgar Levası bugün 9,28 TL. AKP, Bulgar Levasını 20 yılda, 60 kuruştan 9,3 TL’ye yükseltti. Bulgarlar sınırdan girip alışveriş yapıp geri dönüyorlardı, bu da yetmemiş olacak ki Bulgar vatandaşlarının Türkiye’ye sadece kimlikle girebilmesini sağlayan bir anlaşma imzalamışlar. Dünyanın süper gücü olacaktık, A101’i olduk. Eskiden, o beğenmedikleri “Eski Türkiye”de diplomasi, mütekabiliyet yani karşılılık esasıyla yapılırdı. Eğer Bulgar vatandaşları pasaportla girebiliyorsa Türk vatandaşları için de bu geçerli olmalıdır. Peki, AKP bunu yapabilir mi, yapamaz. Ülkeyi yol geçen hanına çevirdiler. Göçmenleri şantaj için kullanıyorlar. Şimdi para için Bulgaristan’la bile diplomasiyi yok saydılar. Bugünleri çok kısa zamanda aşacağız. Tekrar ülkeyi liyakat sahibi insanlara teslim edip hem Türk Lirası’nın itibarını düzelteceğiz, hem de enflasyonu düzelteceğiz.”

Görüşmeleri ertelenen Sosyal Medya Kanun Teklifi hakkında yorumlarda bulunan Ağbaba “Son yasa teklifi, baskılarımız sonucu şu an ertelendi ama daha sonra gündeme gelir ve hatta Meclis’ten geçerse Türkiye’de basın özgürlüğü diye bir şey kalmaz. Bu teklifte sansürün yanı sıra yerel medyanın gücünü kıran bir yasa teklifiydi” ifadelerini kullandı.