AKP, seçimlere sayılı günler kala EYT ve EPT için düğmeye bastı! Formül ortaya çıktı

AKP, seçimlere sayılı günler kala EYT ve EPT için düğmeye bastı! Formül ortaya çıktı
AKP, EYT için çalışmalarına hız verdi. İfade edilen bilgilere göre hükümet ayrıca, yaşını tamamlamasına rağmen prim eksiği olduğu için emeklilik hakkını elde edemeyen ‘emeklilikte prime takılanlara’ (EPT) da çözüm için de harekete geçti.

AKP hükümeti, seçilere sayılı günler kala EYT çalışmaları için harekete geçti, çözümün sene sonuna kadar masaya getirileceğini ifade etti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde uzmanlardan oluşturulan bir komisyon dünyadaki örnekleri incelemek için toplandı.

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, sosyal güvenlik uzmanları, özellikle Almanya ve Finlandiya’da uygulanan sistemin Türkiye’de uygulanabileceğini ifade etti. Her iki ülkede emeklilik yaşı 67. Ancak 67 yaşını beklemek istemeyenler için de 63 ve 40 yıllık süre dikkate alınıyor ve emekli olmak isteyenlere yüzde 12-18 arasında bir kesinti yapılarak maaş bağlanıyor. Diğer ülke örnekleri üzerinde de çalışan komisyon, Türkiye’ye özgü bir sistemi hedefliyor.

Komisyonun yaptığı çalışmada en fazla üzerinde durulan formül, kadınlarda 7 bin 200, erkeklerde 9 bin prim gün sayısını dolduranların, yaş şartını yerine getirmemiş olsa bile, hemen emekli edilmesi. EYT’lilerin kademeli olarak emekli edilmesi de tartışılan formüller arasında yer alıyor.
EPT de gündemde Hükümet, yaşını tamamlamasına rağmen prim eksiği olduğu için emeklilik hakkını elde edemeyen ‘emeklilikte prime takılanlara’ (EPT) da çözüm bulunmasını gündemine aldı. Bu doğrultuda eksik primlerin tamamlanmasına yönelik bir düzenleme yapılması veya mevcut prim gün sayısı üzerinden eksik maaş bağlanması formülü tartışılıyor.