Çöp evden insanlık dramı çıktı! 9 yaşındaki küçük çocuğa işkence

Çöp evden insanlık dramı çıktı! 9 yaşındaki küçük çocuğa işkence
Bursa'da Aydın S., kirasını ödemediği için kiracısı Kamuran Pınar A. ile mahkemelik oldu. Borcunu ödemeyen Kamuran Pınar A.’nın evden atılmasına karar verildi. İcra ekibinin zorla girdiği evin kilitli odasında 9 yaşındaki bir çocuk baygın bulundu. Küçük çocuğun çöp dolu odada 1 senedir kilitli olduğu öğrenildi. Çocuğun tırnakları ile saçının uzadığı, vücudunda yaralar olduğu ve çok zayıf kaldığı görüldü.

Bursa'nın Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesi’nde bulunan bir apartmanda dairesi olan Aydın S., evini 1 Temmuz 2020'den beri Pınar A.’dan kira borcunu almıyordu bu nedenle mahkemeye başvurdu. Mahkeme ev sahibini haklı buldu ve kiracı Pınar A'nın kira borcunu ödemesine hükmetti fakat söz konusu kiracı ücreti ödemedi bunun üzerine evden çıkarılmasına karar verildi.  Kararın ardından eve giden icra ekibi, dairenin kapısını çilingir yardımıyla açtırdı. Ekipler içeri girdiklerinde, çöp evle karşılaştı. Evin giriş kapısının yanındaki dolaba yapıştırılan kağıtta ise ‘Eve girmeye kalkmayın sizi haneye tecavüzden mahkemeye veririm!’ yazıldığı fark edildi. Duvarda not kağıtlarına yazılıp, duvara yapıştırılan farklı dildeki onlarca not ise dikkat çekti. Evin giriş kapısının kilidi yenisiyle değiştirildikten sonra ekipler evden ayrıldı.

EVE YENİDEN GİRDİ

İcra ekibi geldiği sırada evde olmayan Kamuran Pınar A., eve gelince kilidin değiştirilmesi nedeniyle eve giremedi. Bunun üzerine Kamuran Pınar A., dün çilingir çağırıp, yeniden eve girdi. Evin pencerelerinin kapatıldığını ve perdelerin çekildiğini gören davacı avukatı Batuhan Arısoy, polise ihbarda bulundu. Eve gelen polis ekipleri, mahkemenin tahliye kararına uymayıp, eve girmeye devam ettiği gerekçesiyle Kamuran Pınar A.’yı polis merkezine götürdü. Polis merkezine götürülen Kamuran Pınar A., serbest bırakıldı.

KİLİTLİ ODADAN ÇOCUK ÇIKTI

Nilüfer Belediyesi ekiplerine evdeki çöplerin toplanması için haber verildi. Eve gelen ekipler, evdeki odalardan birinin kilitli olduğunu fark etti. Kapıyı kırarak içeri giren temizlik görevlileri, çöplerle dolu odada baygın halde yatan bir çocukla karşılaştı. Çocuğun odada kilitlendiği ve tuvaletini dahi odaya yaptığının görülmesi üzerine sağlık ve polis ekiplerine haber verildi. Çöp evde tutulan çocuk, sağlık ekibinin ilk müdahalesinin ardından ambulansla Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılarak, tedaviye alındı. Yaklaşık 1 yıldır odada kilitli tutulduğu tahmin edilen çocuğun saçları ile tırnaklarının uzadığı, çok zayıfladığı ve vücudunda yaralar olduğu görüldü.

KORUMA ALTINA ALINDI

Olayın ardından polis ekipleri, çocuğun kim olduğunu ve neden çöp evde tutulduğunu anlayabilmek için inceleme başlattı. Ekipler, Kamuran Pınar A.’ya ulaşamadı. Çocuğun Kamuran Pınar A.’nın kız kardeşi Yasemin A.'nın olduğu ve ismin de Cem Muhammet A. olduğu belirlendi. Kamuran Pınar A.’nın uzun zamandır kardeşiyle görüşmediği ve yeğenine de kendi baktığı, onu evde kilitli bir odada tuttuğu belirlendi. Cem Muhammet A., hastanedeki tedavisinin ardından Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ekiplerince koruma altına alındı. Kamuran Pınar A. yeniden gözaltına alındı.

"7 AYDIR ELEKTRİK VE SUSUZ YAŞIYORLARDI"

Konuyla ilgili açıklama yapan avukat Batuhan Arısoy, şu ifadeleri kullandı:

"Müvekkilim evini bir öğretmene verdiğini düşünüyordu. Yanında kızıyla beraber gelmiş ve hani oturmak için kiralamışlar. Müvekkilim de öğretmen olduğundan dolayı, anneli kızlı olduğundan dolayı evi kiraya vermiş. Fakat kiralandıktan sonra hiçbir şekilde kiralar ödenmemiş. Müvekkilimin birçok uyarısına rağmen kira ödememekte kiracı direnmiş. Bunun üzerine müvekkilim bize başvurdu. Biz de bu konuyla ilgili icra takibi başlattık ve devamında kiralar ödenmediği takdirde tahliye için icra hukuk mahkemesine başvurduk. Bu arada müvekkilim de tabii irtibat halindeyiz ve evin elektrik ve suyunun kesilmesini sağladık. Yani yaklaşık 7 aydır evde elektrik ve susuz yaşıyorlardı. Bunun üzerine mahkeme kiracılar için tahliye kararı verdi. Tahliye kararı verdikten sonra karar kesinleşince icra memurlarıyla beraber eve geldik ve çöp ev çıktı. Biz davayı açtıktan sonra apartman sakinlerinden ve çevreden sürekli bize şikayette bulunuyorlardı. Hani ev çok kokuyor. Bir an önce mahkemeden kararı alın gelin, diye. Çünkü yaşanılacak gibi değildi. Bırakın evi, komple binayı koku sarmıştı. Biz de bunun için mahkemeye bildirdik. Bu durumlardan dolayı hızlı bir şekilde tahliye kararı aldık. Tahliye kararı aldık fakat kapıyı açtıktan sonra böyle bir manzarayla karşılaştık.".