CHP'li Ali Öztunç: Sağlık Bakanlığı MHRS sistemi çöküyor

CHP'li Ali Öztunç: Sağlık Bakanlığı MHRS sistemi çöküyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, MHRS sisteminde oluşan aksaklıkların bir an evvel giderilmesi için çağrıda bulundu. Öztunç, konu hakkında TBMM'de komisyon kurulmasını talep etti.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) uygulamasında yaşanan aksaklıklar, hastaların muayene randevusu almasını çoğu zaman engelliyor. Bu konuda yeni önlemlerin alınması ve zorlukların giderilmesi için CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’tan yeni bir teklif geldi. Ali Öztünç, MHRS sorunlarının giderilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) komisyon kurulmasını istedi.

VATANDAŞ ÖZEL HASTANELERE MAHKUM BIRAKILMAKTADIR

CHP milletvekillerinin imzasıyla meclise sunulan önergede şu gerekçelere yer verildi:

“MHRS ve ALO 182 üzerinden randevu alamayan pek çok vatandaşımız, özel hastanelere başvurmak zorunda kalmaktadır. Kamu hastanelerinde hizmet alamaz duruma gelen vatandaşlar, artık milletvekili makamlarını arayarak doktor randevusu istemeye başladı. MHRS sorunlarından biri de doktor yetersizliğidir. Doktorların ücret, sağlıkta şiddet gibi sorunlar sebebiyle işlerini bırakması ve yurt dışına gitmesi de bu probleme yol açmıştır.”

İLAÇ BULUNAMIYOR, HEKİM SAYISI YETERSİZ

CHP’li Ali Öztunç, konuyla ilgili araştırma komisyonunun kurulmasını neden istediğini de şu cümlelerle ifade etti:

“Vatandaş Sağlık Bakanlığı Merkezi Randevu Sistemi (MHRS) zaman zaman çöktüğü için randevu alamıyor. İlaç bulunamıyor, ameliyatlar yapılamıyor, hekim sayısı gittikçe azalıyor, hekimler istifa ediyor. Bir an evvel önlem alınmazsa, sağlık sistemimiz iflas edecek. Vatandaşlarımızın daha kaliteli sağlık hizmeti alabilmesi ve MHRS uygulamasında oluşan aksaklıkların giderilmesi amacıyla alınacak tedbirlerin belirlenmesini talep ediyoruz. Bu konuda çözüm yollarının araştırılması için Anayasanın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri gereğince Meclis araştırması açılmasını arz ederiz.”