24 İlde Define-1 Operasyonları: 47 Şahıs Gözaltına Alındı

24 İlde Define-1 Operasyonları: 47 Şahıs Gözaltına Alındı
24 kentte gerçekleştirilen ve 47 şahsın yakalandığı operasyonun detaylarını İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya duyurdu.

İzmir merkezli gerçekleştirilen Define-1 operasyonlarıyla kaçak kazılarla elde edilen tarihi eserleri yurt dışındaki müzayede evlerine sattığı belirlenen şahıslara baskın yapıldı.

Bakan Yerlikaya'nın Açıklaması Şu Şekilde:

"İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı koordinesinde; İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğünce yapılan çalışmalar sonucu; "Tarihi Eser Kaçakçılığı ve Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurmak" suçlarına yönelik İzmir merkezli Ankara, Adana, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Eskişehir, Hatay, Isparta, İstanbul, Karaman, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon ve Aydın olmak üzere 24 ilde düzenlenen operasyonlarda;

Ülkemize ait tarihi eserleri kaçak kazılarla elde edip, yurt dışında yer alan müzayede evlerine yasa dışı yollarla satarak haksız kazanç sağladığı tespit edilen organize suç örgütü üyesi şüphelilerin:

Banka hesap hareketlerinin incelenmesi sonucu Avrupa ve ABD’de faaliyet gösteren 5 farklı müzayede evinden örgüt elebaşı konumundaki “Pazarlamacı” olarak tabir edilen şahsa ve aile bireylerine günümüz kuru ile yaklaşık 72 Milyon TL döviz cinsinden para gönderildiği ve bu paranın suç grubu üyeleri ve bu gruba menfaat sağlayan şahıslar arasında paylaştırıldığı tespit edildi.

Ayrıca 2020 yılında Hırvatistan’da ele geçirilen ve ülkemize iade edilen 1057 adet ülkemiz kökenli tarihi eserin de örgütün faaliyetleri kapsamında yurt dışına çıkarıldığı tespit edildi.

Operasyonlar sonucu:
6325 adet sikke,
997 adet obje,
5 adet dedektör,
2 adet ruhsatsız tüfek,
1 adet ruhsatsız tabanca ve
Çok sayıda fişek ele geçirildi.

Tarihi ve kültürel mirasımıza zarar veren, bu topraklara ait tarihi eserleri yurt dışına kaçırmaya çalışan tarih eser kaçakçılarına da nefes aldırmayacağız. Hepsini bir bir yakalayıp adalete teslim etmeye kararlıyız.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığımızı ve operasyonları gerçekleştiren Kahraman Polislerimizi tebrik ediyorum. Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle."