Ailelere Müjde! 3 Çocuk Yapana Asgari Ücret Geliyor

Ailelere Müjde! 3 Çocuk Yapana Asgari Ücret Geliyor
TÜİK'in açıkladığı doğurganlık hızı kayıtlarına bakılarak nüfus problemi yaşamamak adına bir dizi önlem alma hazırlığı yapılıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 yılı doğum istatistiklerine göre ülkemizde toplam doğurganlık hızı kayıtlara geçen en düşük seviyeye düştü. TÜİK tarafından açıklanan verilerine göre 2001'de 2,38 olan doğurganlık hızı, yani bir kadının yaşamı boyunca dünyaya getirdiği ortalama çocuk sayısı, 2023'te 1,51'e geriledi.

Bu verilerden sonra hükümet harekete geçti ve bu durumun önüne geçmek adına bir dizi tedbiri masaya yatırdı.

Dünyadaki farklı politikalara bakıldığında en başarılı sonuçların alındığı uygulamanın kamu destekli çocuk bakım hizmetleri olduğu belirlendi.

Alınacak Önlemler Şöyle:

- Tüp bebek tedavisinde devlet desteği için öngörülen yaş sınırı, 40’tan 45’e çekilmeli.

- ‘Anne dostu hastane’ gibi uygulamalar yaygınlaştırılmalı, devlet hastanelerinde doğum yapma cazip hâle getirilerek doğumun ekonomik ve psikolojik yükü düşürülmeli.

- Doğum izinlerinden sonra annelere çocuklarının ilkokula başlamasına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getirilmeli. 3 ve üstü çocuk sahibi olan ailelere kademeli olarak asgari ücret tutarında bakım desteği verilmeli.

- Yenidoğan çocuklar için iki yıl süreyle bez ve mama yardımı yapılmalı.

- İki ve üstü çocuğu olan ailelere araç ve konut alımı başta olmak üzere kademeli olarak vergi indirimleri ve avantajlar sunulmalı.

- Aile ve Gençlik Fonu uygulaması, kapsamı genişletilerek çocuk teşvikleri için de kullanılabilmeli.

- Doğum parası olarak verilen, 1’inci çocuğa 300 TL, 2’nci çocuğa 400 TL, 3 ve üzeri çocuğa 600 TL olan rakamlar güncellenmeli.