Babalar Günü Ne Zaman 2024? Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Babalar Günü Ne Zaman 2024? Babalar Günü Nasıl Ortaya Çıktı?
Haziran ayına giriş yapılmasıyla birlikte vatandaşlar, 'Babalar günü ne zaman?' sorusuna yanıt aramaya başladı.

Dünya kapsamında kutlanan Babalar gününde hediye alacaklar ve günün önemine yönelik etkinlikler yapacaklar Babalar Günü tarihini araştırıyor. Peki Babalar Günü 2024 ne zaman? Babalar Günü nasıl ortaya çıktı? İşte detaylar...

Her yıl haziranın üçüncü pazar gününe denk gelen Babalar Günü bu sene 16 Haziran 2024 Pazar günü kutlanacak.

Babalar Günü İlk Nasıl Ortaya Çıktı?

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd'un babası annelerinin yokluğunda altı çocuğunu tek başına büyütmüştü. Babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için çalışmalara başlamış ama bu çalışmalar o tarihe yetişemeyerek kutlamalar haziran ayının üçüncü pazar gününe ertelenmiştir.

Babalar Günü ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlanmıştır. 1924 yılında Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Calvin Coolidge kutlamaları desteklemiş; ama resmi olarak Babalar Günü ilan etmemiştir.

1966 yılında ise o dönemin başkanı Lyndon Johnson, her yıl haziran ayının üçüncü pazarının Babalar Günü olarak kutlanacağını açıklayan bir bildiri yayımlamıştır. 1972 yılındaysa başkan Richard Nixon’ın imzasıyla Babalar Günü yasal olarak ABD’de resmi tatil ilan edilmiştir.

Katolikler ise Babalar Günü olarak farklı bir tarihi kutlarlar. Onlar bu kutlamayı dini açıdan ele alıp Hıristiyanlık peygamberi İsa’nın babası anısına, Mart ayının 19. gününü St. Joseph Günü adı altında babalarına armağan etmektedirler. Bazı ülkelerde bu kutlamalar dini özelliklerinin dışına çıkmıştır.