Bakan Tekin Yeni Müfredata İlişkin Flaş Açıklamalar

Bakan Tekin Yeni Müfredata İlişkin Flaş Açıklamalar
Yeni müfredata yönelik eleştirilere Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yanıt verildi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, müfredata ilişkin 67 bin görüş alındığını aktardı.

Bakan Tekin, NTV Ankara Temsilcisi Ahmet Ergen’in sorularını yanıtladı.

Bakan Tekin'in Yeni Müfredat Açıklamaları Şu Şekilde:

“Türkiye’nin uluslararası anlamda rekabet edebilecek mekanizmaların bize önerdikleri bazı referanslar var. ‘Sizin müfredatınız ortalama OECD ülkesinin müfredatından daha yoğun.’ diyorlar. Bu bir eleştiri konusuydu. ‘Beceri odaklı eğitime geçti dünya sizin de buna geçmeniz lazım.’ eleştirileri yapılıyordu. Uluslararası kuruluşların bize önerdiği müfredat değişikliğine gitmek istiyoruz dedik. Bize referans olabilecek her kim varsa buyursun gelsin dedik. Bu çok açık bir davet. Sivil toplum kuruluşları akademisyenler her kim varsa…

Sonra sonbahar aylarına geldiğimizde bu konudaki çağrımızın cevap bulmadığını görünce biraz daha altını çizerek davet ettik. Bize çok sınırlı sayıda kişi bu anlamda katkı vermek istediğini ifade etti onlardan faydalandık. 2 haftalık askı süreci tanımladık. Hangisi daha katılımcı? İnsanlar kendi bireysel tembelliklerini bize katkı vermek konundaki çekimserliklerini bize fatura etmeye çalışıyorlar. Ben bunu kabul etmiyorum. Ben başından beri davet ediyorum gelmiyorsunuz hazırlanan metni eleştiriyorsunuz. Saygı sınırının dışında eleştiriler yapılıyor. 67 bin civarında görüş ve öneri geldi 1,5 milyona yakın kişi programları indirdi. İtiraz edenlerin neye itiraz ettiklerini merak ediyorum.”

Bakan Tekin, “Osmanlı iyi Cumhuriyet kötü” gibi ikilemlere karşı olduğunu aktardı. Tekin, “Osmanlı’dan Cumhuriyet’e bir devamlılığın çocuklarımız tarafından içselleştirilmesini istiyoruz. Bu eğitimi verelim istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakan Tekin'den Öğretmenlik Meslek Kanunu Açıklaması

Bakan Tekin, öğretmenlik meslek kanunu çalışmalarına ilişkin de “Bu kanun metninde şu an süreç tamamlandı. Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı konusunda düzenlemeler yapmak ve akademi camiasının beklediği meslek kanunu yapabilir miyiz uğraşısına girdik. Sendikalara teşekkür ediyorum. Bir kanun metni ortaya çıktı. Zannediyorum artık Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde komisyonlara havale edilecek diye bekliyoruz. Bir aksilik olmadan tamamlanır. Bu kanun metninde şu an süreç tamamlandı. Zannediyorum artık Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde komisyonlara havale edilecek diye bekliyoruz. Bir aksilik olmadan tamamlanır.” dedi.

Öğretmenler Sosyal Medya Kullanabilir Mi?

Öğretmenlere sosyal medya sınırlaması getirildiğine ilişkin haberler de Bakan Tekin'e soruldu. Tekin “Öğretmen arkadaşlarımızı bilgilendiriyoruz şu tür yargı kararlarıyla karşı karşıya kalıyoruz diye. Disiplinle ilgili konularda mevcut düzenlemelerden çok farklı bir şey yok.” şeklinde konuştu.