Meclis'te Sokak Hayvanları İçin Çalışmalar Yapılıyor

Meclis'te Sokak Hayvanları İçin Çalışmalar Yapılıyor
Sokak hayvanlarına yönelik tartışmalar sürerken Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, taslak çalışmalarının yapıldığını ve Meclis’e gönderildiğini aktardı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Uyutma formülüne yönelik ise “Bunlar Meclis’te tartışılacak konular. Hayvanları koruma noktasındaki kararlılığımızı sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

AK Parti, sokak hayvanları ile ilgili yeni düzenleme için Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişikliğe hazırlanırken Bakan Tunç, taslak çalışmanın Meclis’e geldiğini belirtti.

Bakan Tunç, AK Parti grubunun sahipsiz hayvanlara yönelik düzenleme konusundaki çalışmalarına yönelik konuştu.

Tunç “Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı bir taslak çalışması yapmıştı. Ve bu taslak çalışması Meclis grubumuza intikal ettirildi. Milletvekillerimiz elbette bunu değerlendireceklerdir. Hayvanları koruma noktasındaki kararlılığımızı sürdürüyoruz biz. Hayvanları Koruma Kanunu çıkaran bir iktidarız. Sonrasında yine hayvanları korumayla ilgili araştırma komisyonu kurulmuştu, o komisyonun tavsiye kararları doğrultusunda birtakım düzenlemeler yapmıştık. Hayvanları Koruma Kanunu’nda; ‘evcil hayvan’, ‘sahipsiz hayvan’ gibi tanımlar netleştirilmişti ve hayvanlara eziyet edenlere yönelik cezaları artırmıştık. Bu anlamda, hayvanları koruma konusundaki hassasiyetimiz devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

'Birtakım Tedbirler Almak Gerekiyor'

Bakan Tunç, “Ölümlere yol açan, yaşlılara ve çocuklara saldıran, trafik kazalarına neden olan durumlar söz konusu oluyor; bunu da önlemek lazım. Bunu önlemek için de birtakım tedbirler almak gerekiyor. Belediyelere ve kurumlara düşen görevler olacak. Bu anlamda bir yasal düzenleme ihtiyacı olduğu açık. Burada dengeyi iyi korumamız lazım. Hem hayvanlarımızı koruyalım; ama tabii ki insan sağlığına zarar verecek, insan sağlığını tehdit edecek durumu da ortadan kaldırmaya yönelik bir ‘orta yol’ bulunması gerekecek. Bunlar Meclis’te tartışılacak konular. Nasıl bir çözüm olacağını hep beraber göreceğiz.” dedi.