Bakan Yumaklı Türkiye'deki Sahipsiz Köpek Sayısını Açıkladı

Bakan Yumaklı Türkiye'deki Sahipsiz Köpek Sayısını Açıkladı
Bakan Yumaklı, son günlerde gündem olan sahipsiz köpeklere ilişkin açıklama yaparken sahipsiz köpek sayısını açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sosyal medya hesabı üzerinden sahipsiz köpeklerle ilgili açıklamada bulundu.

Bakan Yumaklı, ülkemizde sahipsiz köpek sayısının 4 milyona yakın olduğunun tahmin edildiğini dile getirdi.

Bakan Yumaklı'nın Açıklaması Şu Şekilde:

"Başıboş köpek sayısının, 4 milyona yakın olduğu tahmin edilmektedir. Yıl içinde 1-2 defa doğum yapabilmeleri, her seferinde ortalama 6-8 yavru doğurmaları ve sürekli yer değiştirmeleri sebebiyle yerel yönetimlerce sağlıklı kayıt tutulamamakta ve net sayı belirlenememektedir. Bilimsel verilere göre, başıboş köpeklerin çoğalmalarının kontrol altına alınabilmesi, bir sene içinde toplam sayının yüzde 70'inin kısırlaştırılmasıyla mümkündür ancak son 5 yılda ortalama 260 bin, bir yılda en fazla 350 bin köpek kısırlaştırılabilmiştir."

Bakan Yumaklı'dan Kuduz Riski Açıklaması

Dünya Sağlık Örgütü tarafından Türkiye'nin kuduz riski açısından yüksek kategoride tanımlandığını belirten Bakan Yumaklı'nın açıklamaları şöyle:

"Birçok ülke, ülkemize gelecek vatandaşlarına kuduz riskine ve başıboş köpeklerden kaynaklı tehlikelere karşı seyahat uyarısı yapmaktadır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, evcil hayvanlar da dahil olmak üzere 2018-2022 yılları arasında kuduz riskli temas sayısı ortalama 267 bin iken, 2023'te bu sayı iki katına yakın artarak 438 bine ulaşmıştır. Bu tablonun insan hayatı ve sağlığı açısından ürkütücü boyutlarda olduğu aşikardır."