MSB Kamudaki Tasarruf Tedbirlerinden Etkilenmeyecek

MSB Kamudaki Tasarruf Tedbirlerinden Etkilenmeyecek
Milli Savunma Bakanlığı (MSB), haftalık basın bilgilendirme toplantısında terörle mücadele çalışmalarına yönelik son bilgiler aktarıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle müdahalesinin yoğun şekilde sürdürdüğünü kaydeden MSB, son bir haftada 47, 2024'ten beri ise bin teröristin etkisiz hale getirildiğini kaydetti. Öte yandan önceki hafta PKK’nın Habur kampından kaçan 2 teröristin de hudut karakoluna teslim olduğu kaydetti.

Pençe-Kilit Harekatı’nda ise şimdiye dek 931 teröristin etkisiz hâle getirildiğini açıkladı.

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı kaynakları, Ukrayna Savunma Bakanı’nın Ankara ziyaretine yönelik de açıklama yaptı. Ukraynalı Bakan Rüstem Umerov’u ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını kaydeden bakanlık kaynakları, “Oldukça samimi, yapıcı bir ortamda gerçekleşen ve ilişkilerimizi daha da güçlendiren görüşmede; Ukrayna’nın bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne olan desteğimiz dile getirildi. Ayrıca Karadeniz’de gerilimin önlenmesi gerektiğine olan inancımız ve Montrö Sözleşmesi’ni tavizsiz bir şekilde uygulamaya devam edeceğimiz, Karadeniz Tahıl Girişiminin yenilenmesi için de gayretlerimiz bildirildi” şeklinde açıklamada bulundu.

Bakanlık kaynakları, Milli Savunma Bakanlığının tasarruf tedbirleri çerçevesinde neler yapacağına ilişkin soruya ise şöyle yanıt verdi:

“Halihazırda yürürlükte bulunan idari hususlardaki tasarruf tedbirlerine en fazla uyan bakanlıklardan biriyiz. Söz konusu yeni tedbirler kapsamında; Bakanlığımızın Savunma ve Güvenlik alanındaki görev ve sorumluluklarını etkileyecek bir husus bulunmamaktadır. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın alınacak tasarruf tedbirleri hakkında yapmış olduğu açıklamada da görüleceği üzere savunma ve güvenlik alanları hariç tutularak gerekli hassasiyet gösterilmiştir. Bakanlığımız da önümüzdeki dönemde, açıklanan tasarruf tedbirlerini hassasiyetle uygulamaya devam edecektir.”