Türkiye Çöl Tozlarının Etkisine Girdi! Toz Taşınımı Yoğunlaşacak

Türkiye Çöl Tozlarının Etkisine Girdi! Toz Taşınımı Yoğunlaşacak
Türkiye çöl tozlarının etkisine girdi ve toz taşınımının yarın yoğunlaşacağı belirtildi.

Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Çevre, Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, Suudi Arabistan ve Kuzey Afrika üzerinden bugünden itibaren ülkemize toz taşınımı geleceğini açıkladı.

Toz taşınımının özellikle cuma günü etkisini arttıracağının altını çizenProf. Dr. Yaşar, "Bize, Batı Anadolu'ya çöl tozları Sahra Çölü'nden gelir. Güneydoğu Anadolu’ya ise Arabistan'dan gelir. Güneydoğu'da başta Çukurova olmak üzere verimli toprakların nedeni de Arabistan'dan gelen toz. Cuma günü Türkiye'yi kaplayacak" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Doğan Yaşar, toz taşınımının havada askıda kalmayacağını çünkü yağmurun da beklendiğini dile getirdi ve "Yağışla beraber zemine inecektir. Yağışla beraber toprağa inmesi demek çok daha fazla verimlilik sağlar. Çünkü direkt toprağa enjekte olur. Çöl tozu dediğiniz şey zaten doğanın gübresidir. Biz bunlara 'tabakalı silikat' deriz. Bu tabakaların içinde her türlü nütrient vardır. Demirinden magnezyumuna kadar her şey mevcut. Yağmurla toprağa inerse verimli bir yıl geçiririz" ifadelerini kullandı.