Alkol Zammı Duyuruldu! Alkollü İçki Fiyatları Güncellendi

Alkol Zammı Duyuruldu! Alkollü İçki Fiyatları Güncellendi
TÜİK tarafından açıklanan üretici enflasyonu verilerinin ardından alkollü içkiler, sigara ve akaryakıttaki ÖTV arttı.

İçki markaları da ÖTV zammının yanı sıra kendi zamlarını ekledi. Rakı, votka ve cin fiyatları arttı.

Bir alkollü içki firması rakı, cin ve votka fiyatlarına zam uygulandı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 6 aylık üretici enflasyonu rakamlarını açıklamasından sonra, akaryakıt, alkollü içkiler ve tütün mamullerinde özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarları arttı.

Bu artışla beraber, içki markaları da ÖTV zammının yanına kendi zamlarını ekledi.

Açıklanan fiyatlara göre, 70’lik rakıya bugün itibariyle tam 150 TL zam geldi. Böylece fiyatları markasına ve türüne göre değişmekle beraber standart bir 70’lik rakı 925 TL oldu.

Yeni fiyatlarla beraber 70’lik votka 619 TL’ye, 70’lik cin ise 679 TL’ye çıktı.

Bir bira firması ise bira fiyatlarına 15-20 TL arasında zam uyguladı.

Önceki günlerde haziran ayı enflasyon verileri açıklanmış, alkollü içki, akaryakıt ve tütün mamullerinde ÖTV üretici enflasyonu oranında otomatik olarak güncellenmişti.

İçkiye ÖTV Zammı Geldi

Otomatik ÖTV zammına bağlanan alkol, tütün ve akaryakıt ürünlerinin ÖTV’sine yapılacak artış oranı ilk altı aylık ÜFE oranında yani yüzde 19,49 oldu.

Gelen ÖTV artışı ile beraber 70’lik rakının üretici zammı hariç ortalama satış fiyatının 853 TL olması bekleniyordu. Ancak bugün itibariyle üretici firmalar ÖTV zammına kendi zamlarını da ekleyerek satış fiyatını 925 TL’ye kadar çıkardı.

Ayrıca enflasyon rakamlarından sonra gelen otomatik ÖTV zammı ile beraber dün akaryakıt fiyatları artmış, litrede motorine 2 lira 7 kuruş, benzine 2 lira 21 kuruş, otogaza 95 kuruş zam gelmişti. Öte yandan sigara fiyatları da zamlandı.