MB Başkanı Karahan Enflasyon Rakamlarını Değerlendirdi

MB Başkanı Karahan Enflasyon Rakamlarını Değerlendirdi
Merkez Bankası Başkanı Karahan tarafından enflasyon rakamları değerlendirildi.

TÜİK'in haziran ayı enflasyon rakamı yıllık yüzde 71,60, altı aylık yüzde 24,73 ve aylık yüzde 1,64 oldu. Merkez Bankası Başkanı Karahan, enflasyonu değerlendirerek "Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş görmek istiyoruz" dedi. Enflasyonu düşürme konusunda kararlı olduklarına dikkat çekten Karahan, "Oynaklığın yüksek seyrettiği bu dönemde tek bir veri üzerinden çıkarım yapmak sağlıklı olmaz" diye konuştu.

Sıkılaştırma politikası kapsamında, Merkez Bankası (TCMB) politika faizini kademeli olarak artırdı. Mart 2024'te son yapılan faiz artışı ile birlikte politika faizi yüzde 50 seviyesine ulaştı. TCMB, son üç aydır ise faiz oranını sabit tutmayı tercih etti. Mayıs 2024'te yıllık enflasyon yüzde 75.45 ile son 20 yılın en yüksek seviyesini görerek alarm zillerini çaldı. Sonrasında ise düşüş trendine giren enflasyon, Haziran ayında yüzde 71.60'a geriledi.

Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, talepte dengelenmenin başladığını ancak enflasyonda henüz kat edecek mesafe olduğuna dikkat çekerek bu nedenle para politikasında sıkılığı koruyarak yola devam edeceklerini belirtti.

Karahan, yaptığı açıklamada "Sıkılığı koruyarak verilerin ve beklentilerin dezenflasyon patikamız doğrultusunda oluşmasını bekleyeceğiz. Henüz bu doğrultuda kat edecek mesafemiz olduğunu düşünüyoruz" dedi.

"Aylık enflasyonun ana eğiliminde belirgin ve kalıcı bir düşüş görmek istiyoruz" diyen Karahan enflasyonu düşürme konusunda "son derece kararlı" olduklarına dikkat çekti.

"TEK BİR VERİ ÜZERİNDEN ÇIKARIM YAPMAK SAĞLIKLI OLMAZ"

"Talepte dengelenme belirtileri ortaya çıkıyor" diyen Karahan, bunun fiyatlara da yansımaya başladığını gördüklerini söyledi ancak tek bir veri üzerinden çıkarım yapmadıklarına dikkat çekti.

"Oynaklığın yüksek seyrettiği bu dönemde tek bir veri üzerinden çıkarım yapmak sağlıklı olmaz" diyen Karahan, "Merkez Bankası kararlılığı ve ihtiyatı ile hareket ediyoruz" dedi.

TCMB Haziran itibarıyla yıllık enflasyonda başlayan düşüş ile yıl sonunda enflasyonun yüzde 38 seviyesine inmesini bekliyor. Reuters anketinde piyasanın yıl sonunda enflasyon beklentisi ise yüzde 42 civarında.