Sigaraya Zam Geldi! Paketler 6 Lira 49 Kuruş Zamlandı

Sigaraya Zam Geldi! Paketler 6 Lira 49 Kuruş Zamlandı
Açıklanan enflasyon oranlarına göre tütün, alkol ve akaryakıt fiyatlarında güncellemeye gidildiği GİB tarafından açıklandı.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından açıklanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksine (Yİ-ÜFE) bağlı olarak akaryakıt, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarlarında güncelleme yapıldığı ifade edildi.

GİB'in açıklamasında, Özel Tüketim Vergisi Kanunu uyarınca, akaryakıt ve akaryakıt harici petrol ürünleriyle alkollü içecekler ve tütün mamullerinin ÖTV tutarlarının, 6 ayda bir Yİ-ÜFE'ye göre düzenlendiği aktarıldı.

Bu ürünlerdeki ÖTV tutarlarının ocak ve temmuz aylarında, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Yİ-ÜFE'de son 6 ayda yaşanan değişim oranında, bu değişimin ilanı gününden geçerli olmak üzere artırıldığı hatırlatıldı.

Güncellenen maktu ÖTV tutarlarının ise her sene 3 Ocak ve 3 Temmuz'da TÜİK verisinin ilanı saatinden kısa süre sonra Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinde yayınlandığı belirtilen açıklamada, bu kapsamda 2024 yılının 6 aylık (ocak-haziran) döneminde yurt içi üretici fiyat artışının yüzde 19,49 olarak kaydedildiği ve Ocak 2024 başından beri petrol ürünleri, alkollü içecekler ve tütün mamulleri ÖTV tutarlarında yüzde 19,49 artış yapıldığı aktarıldı.

Güncelleme öncesinde sigaralarda 1 pakette 33,3 lira, biralarda 7,78 lira, şaraplarda 38,24 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 10,63 lira, benzinde 9,45 lira, motorinde 8,86 lira, LPG'de 7,26 lira ÖTV uygulandığı belirtilen açıklamada, "Sonuç olarak, son 6 ayda yüzde 19,49 olarak gerçekleşen 6 aylık yurt içi üretici fiyat artışına göre, sigaralarda 1 pakette 6,49 lira, biralarda 1,51 lira, şaraplarda 7,45 lira, yüksek alkollü içkilerde her litreye düşen alkol derecesi başına 2,06 lira, benzinde 1,84 lira, motorinde 1,72 lira, LPG'de 1,41 lira ÖTV artışı olmuştur." denildi.

Yeni maktu ÖTV tutarları, GİB'in internet sitesinde yayımlandı.