Merkez Bankası İkinci El Araç Satışları İçin Yeni Servisi Devreye Aldı

Merkez Bankası İkinci El Araç Satışları İçin Yeni Servisi Devreye Aldı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi’nin devreye alındığını duyurdu.

FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi Merkez Bankası tarafından devreye alındı. Servis, ikinci el araç satış işlemlerinde kullanılmaya başlandı. Ödeme sisteminde 2 milyon TL işlem limiti uygulanacak.

Merkez Bankası'ndan yapılan duyuruda, servisin, öncelikli olarak 2. el araç alım-satım işlemleri olmak üzere, işlemdeki taraflara güvence sağlanmasına ihtiyaç duyulan farklı iş modellerinde kullanılabileceği ifade edildi.

Onay/tescil gerektiren ödeme işlemlerinde kontrollü bir ortam sağlayacak olan FAST Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi, 31 Mayıs'ta kullanıma açıldı.

FAST Sistemi üzerine inşa edilmiş bir aracılık hizmeti olan Güvenli Ödeme İşlemi, yetkili kuruluşlar tarafından onay/tescil gerektiren işlemler için yapılacak para transferlerinde süreçler tamamlanıncaya kadar tutarın FAST katılımcısı bir kuruluş nezdinde bekletilerek işlemin taraflarına güvence sağlıyor.

Bu hizmet ile ödemeyi gönderecek olan kullanıcıya onay/tescil işlemi tamamlanmadan bedelin karşı tarafa aktarılmayacağı, ödemeyi alacak olan kullanıcıya ise onay/tescil işlemi gerçekleştiğinde bedelin hesabına geçeceği garanti ediliyor.

FAST Güvenli Ödeme İşlemi ilk aşamada 2 milyon TL işlem limiti dahilinde kullanılabilecek. Güvenli Ödeme İşlemi Katman Servisi’nin de FAST Sistemi’nin diğer katman servisleri gibi hızla yaygınlaşacağı düşünülüyor.