Piyasadaki Tehlikeli Ürünler Toplanıyor! Bakanlık Harekete Geçti

Piyasadaki Tehlikeli Ürünler Toplanıyor! Bakanlık Harekete Geçti
Ticaret Bakanlığı'nın ocak-mart dönemindeki piyasa gözetimi ve denetimi verileri duyuruldu.

Sanayi Ürünleri Güvenliği Genel Müdür Yardımcılığı'nca 9 bin 68 sanayi ürününde denetim gerçekleştirildi. Bu ürünlerden 140'ı teste gönderilirken, 100 ürün grubunda uygunsuzluklar için süre tanındı.

Denetimlerde uygunsuzluk bulunan 18 otomotiv, 10 elektrikli ekipman, 5 makine, 3 asansör ve 2 basınçlı ekipman olmak üzere 38 farklı marka ve model ürün hakkında toplatma kararı çıkarıldı. Toplam 19 milyon 247 bin 2 lira idari para cezası kesildi.

En Fazla Ceza Kesilen Grup Belli Oldu

En fazla ceza 8 milyon 17 bin 119 lirayla otomotiv ürünlerine, 6 milyon 590 bin 192 lirayla asansörlere ve 2 milyon 60 bin 336 lirayla elektrikli ekipmanlara uygulandı.

Denetimlerde en çok elektrikli ekipmanlar ve asansör ürünleri gruplarında kontrol gerçekleştirildi. Denetlenen ürünlerde uygunsuzluk oranı yüzde 11,5 olarak hesaplandı. Uygunsuzluk oranının en yüksek olduğu ürün grupları yüzde 23,44 ile asansörler, yüzde 20,83 ile pil ve aküler ve yüzde 16,36 ile enerji verimliliği oldu.

Metroloji Genel Müdürlüğü sorumluluğundaki ürün gruplarında ise 491 bin 403 ürünün denetimi yapıldı ve muayenen geçti. Bu ürünler arasında kütle ölçüleri, gaz sayaçları, egzoz gazı emisyon ölçüm cihazları, takograf cihazları, lastik basınç ölçerleri, tartı aletleri, ısı sayaçları, tartı aletleri, elektrik sayaçları, akaryakıt ve LPG sayaçları, ölçü transformatörleri, taksimetreler ve su sayaçları yer aldı.